Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.05.2021

Wojciech Jakóbik: Polska może skorzystać na Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego mają także skorzystać nasi górnicy. 17,5 mld euro ma być przeznaczone na pomoc dla europejskich regionów odchodzących od węgla i wspomóc transformację, mającą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. - Polska na usuwanie negatywnych skutków transformacji energetycznej może dostać 3,5 mld euro - mówi ekspert Wojciech Jakóbik.

dom ekologia baterie słoneczne 1200.jpg
Polski miks energetyczny. Odnawialne źródła energii wypierają węgiel

Unijni urzędnicy wyliczyli, że w wyniku transformacji energetycznej pracę w krajach Wspólnoty może stracić do 200 tysięcy osób. To właśnie im ma pomóc Fundusz.


Posłuchaj
19:04 jedynka-17-05-2021-więcej-świata.mp3 Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspomóc odchodzenie od węgla (Więcej świata/Jedynka)

 


energetyka free 1200.jpg
Droga do transformacji to bilansowanie systemu i magazynowanie. O energetyce na Kongresie 590

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma pomóc w łagodzeniu tych zmian, a nie podtrzymywać sytuację, więc środków na modernizację istniejącej infrastruktury w energetyce konwencjonalnej trzeba szukać gdzie indziej - mówi Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Zauważa, że w Polsce takie poszukiwania rozwiązań już trwają. Są plany stworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która byłaby finansowana podobnie jak rynek mocy. Agencja miałaby subsydiować przemysł węglowy do czasu, aż węgiel przestanie być potrzebny.

Zaś Fundusz ma trafiać do regionów, które będą się przestawiać na nowe gałęzie gospodarki. Wojciech Jakóbik zauważa, że na Śląsku jest duży potencjał do rozwoju nowoczesnych technologii np. elektromobilności. Jest już umowa społeczna o wygaszeniu kopalń do 2049 roku. Ekspert zwraca uwagę, że to nie jest tylko polski problem, bo przemysł węglowy istnieje w wielu krajach, choćby sąsiednich Niemczech i Czechach.

Polska na usuwanie negatywnych skutków transformacji energetycznej może dostać 3,5 mld euro. - To nie jest dużo w przypadku kosztów całej transformacji, ale to fundusz pomocowy, który ma wspomóc tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w tej transformacji - wyjaśnia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Publikacja raportu w Brukseli o zbrodniach wojennych w Donbasie. Felieton Beaty Płomeckiej z Brukseli.

Podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ szef MSZ Autonomii Palestyńskiej oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne i apartheid, zaś izraelski ambasador zarzucił Hamasowi celowe dążenie do spowodowania jak największej liczby ofiar cywilnych. Dyplomatyczne starania o zaprzestanie walk nie przyniosły dotąd rezultatów. O sytuacji na Bliskim Wschodzie rozmowa z Michałem Wojnarowiczem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zwierzchnik irańskiego wymiaru sprawiedliwości i bliski współpracownik najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneia, Ebrahim Raisi, formalnie zarejestrował swoją kandydaturę w czerwcowych wyborach prezydenckich. Wcześniej zrobił to uważany za jego głównego rywala były przewodniczący parlamentu Ali Laridżani. Raisi jest liderem frakcji zwolenników twardego podejścia wobec Zachodu. Ali Laridżani jest zwolennikiem międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Iranem a światowymi mocarstwami. O ważnych dla regionu i świata wyborach felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl), Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 17.32

ag