Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Feretycki 19.05.2021

Porozumienie Jarosława Gowina chce wystawić swojego kandydata na RPO. Prezes PiS: to też nasz kandydat

- Wiem, o kogo chodzi. To zresztą jest też i nasz kandydat - tak wicepremier Jarosław Kaczyński skomentował na antenie Polskiego Radia 24 zapowiedź Jarosława Gowina wysunięcia przez Porozumienie kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podczas wywiadu w audycji "24 Pytania - Rozmowa poranka" prezes Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do informacji o tym, że Jarosław Gowin i jego ugrupowanie - Porozumienie - wysuwa własnego kandydata na stanowisko RPO.

Bartłomiej Wróblewski Senat PAP 1200.jpg
Senat nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich

- Wiem, o kogo chodzi. Wiedziałem wcześniej. To zresztą jest też i nasz kandydat - powiedział Jarosław Kaczyński na antenie Polskiego Radia 24.

Prezes partii rządzącej został zapytany o to, czy Prawo i Sprawiedliwość nie będzie poszukiwało kandydata, którego jest w stanie zaakceptować także Senat.


Posłuchaj
32:05 PR24_mp3 2021_05_19-07-05-52.mp3 Jarosław Kaczyński o Polskim Ładzie i sytuacji społeczno-politycznej (24 Pytania - rozmowa poranka)

 

- To jest osoba o ogromnym zacięciu społecznym, trudno ją widzieć poza polityką w ogóle, ale to na pewno nie jest polityka partyjna - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Na pytanie, czy w grę wchodzi kandydatura senator niezależnej Lidii Staroń, prezes Prawa i Sprawiedliwości odparł: "sądzę, że wchodzi".

Czytaj także:

13 maja Senat nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za tą kandydaturą zagłosowało 48 senatorów, 49 było przeciw. Dwoje senatorów wstrzymało się od głosu - w tym także Lidia Staroń.

Nowy kandydat będzie piątą próbą wyłonienia następcy Adama Bodnara przez parlament. Prócz Bartłomieja Wróblewskiego na to stanowisko wcześniej próbowano powołać: dwukrotnie mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni - nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm zagłosował za kandydatem PiS, wiceszefem MSZ Piotrem Wawrzykiem, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

bf