Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Ciszewski 16.07.2021

"Ograniczenie imperialnych działań strony rosyjskiej". Piotr Naimski o wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL

- Warto pamiętać, że połowa tego gazociągu nadal będzie w gestii Gazpromu i to jest połowiczne zwycięstwo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, komentując werdykt TSUE ws. gazociągu OPAL.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL - lądowej odnogi Nord Stream 1. Wyrok przesądza ostatecznie, że Gazprom może wykorzystywać na wyłączność co najwyżej połowę przepustowości OPAL. Trybunał uznał, że wbrew argumentacji Niemiec zgodność z prawem każdego aktu instytucji UE dotyczącego unijnej polityki energetycznej należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej.

facebook anna fotyga free 1200.jpg
Wygrana Polski w TSUE ws. OPAL. Fotyga: to potwierdzenie wieloletnich tez Polski

Piotr Naimski w "Sygnałach dnia" przypomniał, że sprawa toczy się od 2009 r. - Inwestorzy rosyjscy i niemieccy zwrócili się do KE o ekskluzywne wyłączenie spod prawa europejskiego zarządzania tym gazociągiem, o przyznanie wyłączności dla Gazpromu - wskazał. Prośba ta została początkowo odrzucona, ale Komisja przychyliła się do ponownego wniosku i ta decyzja została zaskarżona przez Polskę.

Posłuchaj
21:35 [STUDIA]S4_(PCM) 16 lipiec 2021 07_15_04_for_media.mp3 Piotr Naimski: połowa gazociągu OPAL nadal będzie w gestii Gazpromu i to jest połowiczne zwycięstwo (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- Orzeczenie przyznaje ostatecznie rację stronie polskiej, przy czym warto pamiętać, że połowa tego gazociągu nadal będzie w gestii Gazpromu i to jest połowiczne zwycięstwo - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. - Oczywiście korzystne dla Polski bardziej niż decyzja o wyłączności - dodał.

gaz gazociąg rura 1200.jpg
"Znaczące zwycięstwo Polski". Jakub Wiech o decyzji TSUE ws. gazociągu OPAL

- Ograniczyliśmy w ten sposób bezpośrednie oddziaływanie Gazpromu, jeżeli chodzi o monopolizację dostaw gazu w środkowej Europie - wyjaśnił. Jak ocenił, służy to rynkowi i gospodarce oraz stanowi "ograniczenie imperialnych, monopolistycznych działań strony rosyjskiej". Wskazał, że w praktyce "to oznacza kłopot z rozprowadzeniem gazu, który będzie wtłaczany do sieci niemieckiej przez Nord Stream 1 i ewentualnie Nord Stream 2".

- Ten projekt energetyczny to jest wyraz głębokiego sojuszu strategicznego rosyjsko-niemieckiego, który nie bierze pod uwagę interesów krajów sąsiednich - podkreślił Piotr Naimski.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 7.15

fc