Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Natalia Wierzbicka 24.08.2021

"Będziemy na miejscu tak długo, jak to możliwe". Szef MON o działaniach Wojska Polskiego w Afganistanie

- Wszystko, co należało zrobić, zostało zrobione. Wspólnie z sojusznikami, główną rolę odgrywają tu Stany Zjednoczone, będziemy na miejscu tak długo, jak będzie to możliwe - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do sytuacji w Afganistanie. 

Wojsko Polskie pomaga w ewakuacji po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu i dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. Rebelianci 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim.

1200 samolot pap.jpg
W Warszawie wylądował kolejny samolot z Afganistanu. Szef KPRM: łącznie ewakuujemy ponad 500 osób

Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu. Do Afganistanu zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy udał się Polski Kontyngent Wojskowy, liczący do 100 osób, który ma wspierać ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO z tego kraju.

"Stanowią ochronę dla ewakuacji"

Minister obrony narodowej zaznaczył, że liczba żołnierzy Wojska Polskiego w Afganistanie "jest dziś mniejsza". - Przede wszystkim to są piloci i ci, którzy stanowią ochronę dla tego przedsięwzięcia, dla ewakuacji. Już dziewiąty samolot przyleciał do Polski. Wszyscy współpracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy chcieli, wrócili do Polski do czerwca - powiedział Mariusz Błaszczak. 

Wskazał, że ewakuowani "to ludzie, którzy rzeczywiście mogli się obawiać represji ze strony talibów, a są zasłużeni dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny dlatego, że realnie wspierali służbę naszych żołnierzy w Afganistanie". 

Posłuchaj
19:06 Jedynka/SD Mariusz Błaszczak.mp3 Szef MON o działaniach Wojska Polskiego w Afganistanie (Sygnały dnia/Jedynka)
 

Gość audycji podkreślił, że "pomagamy naszym sojusznikom". - Most ewakuacyjny, który utworzyliśmy między Kabulem a lotniskiem w Uzbekistanie, służy także wsparciu naszych sojuszników z NATO. Wszystko, co należało zrobić, zostało zrobione - mówił. Jak dodał "wspólnie z sojusznikami, główną rolę odgrywają tu Stany Zjednoczone, jesteśmy na miejscu tak długo, jak będzie to możliwe". 

"Zadaniem Wojska Polskiego jest obrona RP"

Szef MON powiedział również, że "zadaniem Wojska Polskiego jest obrona Rzeczypospolitej Polskiej, dziś obrona polskiej granicy, która jest zagrożona poprzez scenariusz, jaki rozgrywany jest przez naszego wschodniego sąsiada, ale jesteśmy także solidarni w ramach NATO". - Liczymy na to, że jeżeli sytuacja w naszym kraju będzie wymagała wsparcia ze strony sojuszu, to takie wsparcie otrzymamy - ocenił. 

shutterstock wojsko polskie 1200.jpg
"Jesteśmy z nich dumni!". Premier o Wojsku Polskim i Straży Granicznej

Czytaj również:

Mariusz Błaszczak, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, wskazał, że "straż graniczna jest wspierana przez Wojsko Polskie i realizuje swoje zadania". - Mamy do czynienia z atakiem na Polskę, jest to próba wywołania kryzysu migracyjnego - zaznaczył szef resortu obrony narodowej.

- Jesteśmy gotowi, aby na granicy polsko-białoruskiej wsparcia Straży Granicznej udzielało do 2000 żołnierzy. W lipcu wojsko ułożyło na granicy zasieki, które są elementem ochronnym. Równolegle do zasieków powstanie wysoki płot zaprojektowany i zbudowany przez wojsko - podkreślił gość audycji.

. .

 

*** 

Tytuł audycji: 

Prowadzący: Piotr Gociek 

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 7.15

IAR/PAP/nt