Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 21.12.2021

"Należy ostrożnie podchodzić do deklaracji". Ekspert o planach wsparcia przez USA ukraińskiej partyzantki

Specjalny zespół zadaniowy wewnątrz administracji Joe Bidena rozważa, jak USA mogłyby wesprzeć antyrosyjską partyzantkę na Ukrainie w wypadku, gdyby Rosja zajęła znaczną część terytorium kraju - donosi dziennikarz "Washington Post" David Ignatius. Zespół ma się oprzeć na doświadczeniach z Afganistanu i Iraku. 
  • Amerykanie bardzo poważnie traktują zagrożenie i możliwość agresji ze strony Rosji.
  • Zachód grozi sankcjami, w tym uderzeniem w system bankowy i ocięciem Rosji od SWIFT.
  • O tym, że scenariusze podjęcia walki partyzanckiej są rozważane na Ukrainie, pisał też m.in. "New York Times"

Jak podaje gazeta, zespół, w skład którego wchodzi Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) i inne agencje, bada m.in., jak dostarczać broń i inne wsparcie dla ukraińskich sił oraz "podobne wsparcie logistyczne dla grup partyzanckich, jeśli Rosja obali ukraiński rząd i zacznie się wojna partyzancka". Według administracji ma być to lepszy sposób na uczynienie rosyjskiej inwazji bardziej kosztowną bez bezpośredniej walki z Rosją.

 - Trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do deklaracji, ponieważ toczy się wojna informacyjna. Jedna i druga strona narzuca pewne informacje, że coś może się wydarzyć, ale nie musi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - Ogłoszenie tego, że Amerykanie są gotowi wspierać specjalną partyzantkę na Ukrainie, jest też wojną nerwów. Pokazują Rosjanom, że mają jeszcze jeden argument w zanadrzu - ocenia ekspert. 


Posłuchaj
19:20 Jedynka/Więcej świata 21.12.mp3 Ekspert o planach wsparcia przez USA ukraińskiej partyzantki (Więcej świata/Jedynka)

 

Nord Stream 2 może zatrzymać agresywne plany Putina? 

Zdaniem gościa Jedynki Nord Stream 2 jest prawdopodobnym powodem całego zamieszania. - Nord Stream 2 to jest to, na co Rosjanie grają i co mogą osiągnąć - tłumaczy. - Jeżeli celem Putina jest gaz puszczany z pominięciem Polski, Białorusi, Słowacji do Europy Zachodniej, to wydaje się, że jakieś punkty zdobył i tę rozgrywkę na razie wygrywa, jednak nie jest to oszałamiające zwycięstwo - ocenia. 

Zachód grozi sankcjami, w tym uderzeniem w system bankowy i ocięciem Rosji od SWIFT. Choć Moskwa od czasu aneksji Krymu przygotowuje się na ten cios ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, to konsekwencje wciąż byłby dotkliwe. - Odcięcie Rosjan od systemu bankowego to jeszcze silniejszy argument Amerykanów niż Nord Stream 2 - uważa Andrzej Talaga. - Można sobie poradzić, tak jak w przypadku Iranu czy Korei Północnej, ale Rosja jest dużo większa i nie ma zdywersyfikowanego budżetu - dodaje. 

Amerykańscy wojskowi na Ukrainie 

Dziennikarz "Washington Post" notuje, że na Ukrainie przebywa ok. 150 amerykańskich wojskowych, w tym żołnierzy sił specjalnych, szkolących i doradzających Ukraińcom. Dodaje też, że mimo wielkiej przewagi militarnej Rosji Ukraina ma znaczący potencjał do prowadzenia wojny partyzanckiej, mając nie tylko znacznie silniejszą i liczniejszą armię niż w 2014 r., ale też około pół miliona osób z doświadczeniem w grupach paramilitarnych i bojówkach.

O tym, że scenariusze podjęcia walki partyzanckiej są rozważane na Ukrainie, pisał też m.in. "New York Times".

W audycji także:

- Jaką politykę wobec Europy Środkowej prowadzi Ankara i jaką postawę przyjmuje wobec sporów państw zachodu z Rosją - we wtorek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Turcji. Gościem audycji był Konrad Zasztowt z PISM. 

- Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite ostrzegła, że w najbliższym czasie może wzrosnąć liczba migrantów usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę Białorusi i UE. Zdaniem litewskich władz niepokojąca jest zmiana charakteru ataków na polskiej granicy, wskazująca na to, iż migranci są szkoleni przez białoruskie służby. Korespondencja Kamila Zalewskiego. 

- Historyczna zmiana w Dubaju, który razem z pozostałymi emiratami zrywa z islamską tradycją tygodnia pracy od niedzieli do czwartku (w islamie piątek to dzień modlitw i odpoczynku) i przechodzi na zachodni system poniedziałek-piątek, żeby banki i giełdy lepiej synchronizowały swoją pracę z zachodnimi gospodarkami. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Konrad Zasztowt (PISM), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 17.32

PAP/IAR/ans