Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 31.12.2021

"Rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia". Piotrowski o rozmowie Bidena i Putina

Podczas rozmowy telefonicznej Joe Biden groził Rosji sankcjami, natomiast Władimir Putin Amerykanom zerwaniem relacji z Zachodem. - Ze strony amerykańskiej nadal płynie ten dobry komunikat, że rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia i nie ma tutaj pola do jakichkolwiek negocjacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Posłuchaj
  • Rozmowa Bidena i Putina, Słowenia kończy półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, zmiany przepisów w Rosji, Sylwester w Europie (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali ze sobą już drugi raz w tym miesiącu
  • Stany Zjednoczone nie zgadzają się na propozycje przedstawiane przez Rosję
  • Mimo wymuszania rozmów przez Rosję, jak w przypadku tej z 7 grudnia, Joe Biden chce angażować się w bezpośredni dialog z Władimirem Putinem

Relacje Rosji z Ukrainą oraz ewentualne sankcje Zachodu, gdyby doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, znalazły się wśród tematów, które zostały poruszone w czwartek (30.12) przez prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina podczas trwającej 50 minut rozmowy telefonicznej.

Doradca Władimira Putina Jurij Uszakowa relacjonował mediom, że nie zabrakło w tej rozmowie mocnych słów.

- Biden powiedział, że w przypadku dalszej eskalacji napięcia wzdłuż granic Ukrainy, państwa zachodnie będą nakładać sankcje na szeroką skalę w sferze gospodarczej, finansowej i wojskowej. Ale nasz prezydent natychmiast odpowiedział, że jeżeli Zachód zdecyduje się w tych lub innych okolicznościach nałożyć wspomniane bezprecedensowe sankcje, to może to doprowadzić do całkowitego złamania więzi między naszymi krajami i spowodować najpoważniejsze szkody w stosunkach między Rosją a Zachodem - poinformował Jurij Uszakow.

Kolejne rozmowy w styczniu - już bez prezydentów

Mateusz Piotrowski jest zdania, że "Amerykanom ta rozmowa służyła do tego, aby poukładać serie nadchodzących rozmów w drugim tygodniu stycznia, skoro już Władimir Putin chciał nawiązać bezpośredni kontakt z Joe Bidenem".

- Dla Bidena było też istotne, żeby poukładać po części pewne tematy, które powinny pojawiać się w konkretnych formatach, a które nie powinny, bo jednak te rozmowy w ramach dialogu strategicznego będą się od siebie różnić (…). Znaczna część będzie dotyczyć sprawy Ukrainy, ale szczególnie w tych rozmowach dwustronnych tematy mogą sięgać dużo szerzej i jak rozumiem, Biden chce do tego także wykorzystać tę okazję - komentuje ekspert Jedynki.

USA nie negocjują

Pierwsza rozmowa Joe Bidena z Władimirem Putinem odbyła się na początku grudnia. - Jeżeli chodzi o Ukrainę, to wydaje mi się, że (teraz - red.) to była totalna powtórka z tego, co zostało powiedziane 7 grudnia - uważa Mateusz Piotrowski.

Druga rozmowa była także krótsza niż ta pierwsza. Można odnieść wrażenie, że Amerykanie chcieli dać do zrozumienia, że żadnych ustępstw w sprawie rosyjskich propozycji przedstawionych 17 grudnia, nie będzie.

- Faktycznie ze strony amerykańskiej nadal płynie ten dobry komunikat, że rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia i nie ma tutaj pola do jakichkolwiek negocjacji i rozmów, że "możemy rozpatrzeć te propozycje". Jest to nie do przyjęcia dla USA i szerzej dla państw Zachodu. Natomiast podejście administracji Bidena jest takie, że jednak ten dialog trzeba utrzymywać, szczególnie na szczeblu prezydenckim - twierdzi Mateusz Piotrowski.
Gość Jedynki przyznaje, że Joe Biden pozytywnie odnosi się do próśb - nawet tych wymuszonych - o rozmowę z Władimirem Putinem i angażuje się w bezpośredni dialog z prezydentem Rosji.

Poza tym w audycji:

- Słowenia kończy półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, a rozpoczyna je Francja. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

- Rosja przygotowała kilka sylwestrowych niespodzianek dla własnych obywateli i partnerów zagranicznych. W nowym roku Francuzi nie będą mogli używać nazwy "szampan", eksportując ten trunek do Rosji. Goście z zagranicy będą musieli przechodzić badania medyczne i wyrazić zgodę na pobranie odcisków palców. Natomiast rosyjscy kierowcy zapewne ucieszą się, bo w Rosji zrezygnowano z obowiązku przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

- Sylwester 2021 w Europie. Nowe obostrzenia w niektórych krajach dotyczące świętowania Nowego Roku i gwałtownie rosnąca liczba zakażeń koronawirusem z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Omikron. Wielu Europejczyków pożegna ten rok z dużą ulgą. Felieton Katarzyny Semaan.

Czytaj także:

Posłuchaj
19:14 Jedynka/Więcej świata - 31.12.2021 Rozmowa Bidena i Putina, Słowenia kończy półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, zmiany przepisów w Rosji, Sylwester w Europie (Jedynka/Więcej świata)

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 17.32

DS