Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.01.2022

Będą kolejne rozmowy ws. Ukrainy na linii Waszyngton - Kreml? Dr Adamski wyjaśnia

Rosja nie jest usatysfakcjonowana pisemną odpowiedzią USA w sprawie zastrzeżeń co do rozszerzenia NATO na Wschód. - Są w niej pozytywne aspekty, ale nie ma reakcji na najważniejsze pytanie - oświadczył szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Dr Łukasz Adamski ocenia te słowa jako pozytywne.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił, że w przekazanej pisemnej odpowiedzi na rosyjskie żądania tzw. gwarancji bezpieczeństwa Waszyngton podtrzymał swoje poparcie dla podstawowych zasad, w tym m.in. polityki otwartych drzwi NATO, a także zawarł propozycje dotyczące transparentności wojskowej, kontroli zbrojeń i ćwiczeń militarnych w Europie. NATO także wysłało do Moskwy pisemną odpowiedź na jej żądania dotyczące bezpieczeństwa. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg oświadczył, że Rosja powinna wycofać swoje wojska z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, gdzie są one rozlokowane bez zgody tych państw.

Rosjanie przelicytowali?

Dr Łukasz Adamski ocenia, że odpowiedź Ławrowa, choć w formie krytyczna, jest pozytywna. Nie wyobraża sobie, że po tym, jak Moskwa wyeskalowała sytuację, teraz raptem oświadczyła, że jest zadowolona, kiedy Amerykanie oświadczyli, że nie spełnią najważniejszych punktów żądań. - Jeśli Ławrow mówi, że dialog jest wciąż możliwy, to negocjacje dalej będą się toczyły - przewiduje ekspert. Jego zdaniem najważniejsze będą rozmowy amerykańsko-rosyjskie, choć dialog będzie się toczył też na innych forach.

Analityk uważa, że Rosjanie mocno przelicytowali, bo uważali, że odpowiedź Zachodu na ich żądania będzie niewyraźna, a okazało się, że mocno skonsolidowali kraje NATO. - Jeżeli będzie teraz duża presja na Rosję, to będzie większa szansa na pokój - podkreśla.

Posłuchaj
18:50 Jedynka-27-01-2022-więcej-świata.mp3 Ekspert: rozmowy amerykańsko-rosyjskie będą kontynuowane ("Więcej świata", Jedynka)

 

W audycji również:

Władze Ukrainy nawołują społeczeństwo do zachowania spokoju. Paniki wobec potencjalnego konfliktu z Rosją nie widać też wśród ukraińskiego społeczeństwa. Korespondencja Pawła Buszki.

Od wtorku 1 lutego Dania całkowicie zniesie restrykcje covidowe. Od poniedziałku koniec ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 - zapowiedzieli kanclerz Austrii Karl Nehammer i minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. W Holandii zniesiono niektóre z obostrzeń wprowadzonych 19 grudnia ubiegłego roku. Wszystkie restrykcje wprowadzone w Anglii w związku z pojawieniem się wariantu koronawirusa omikron - czyli certyfikaty covidowe, obowiązek noszenia maseczek i zalecenie pracy z domu - zostały zniesione. Ale większość krajów na naszym kontynencie utrzymuje obostrzenia, włącznie z obowiązkiem szczepień (Austria, Włochy). W Chinach, gdzie nowych przypadków COVID-19 jest niewiele, cały czas obowiązuje polityka "zero COVID-u". Mają na to wpływ rozpoczynające się 4 lutego Igrzyska Olimpijskie. Rozmowa z korespondentem Polskiego Radia w Pekinie Tomaszem Sajewiczem.

Zapowiadane na początek przyszłego miesiąca ćwiczenia rosyjskiej marynarki u wybrzeży Irlandii wzbudzają obawy rządu, a także lokalnych rybaków. Ci w pokojowy sposób chcą pokrzyżować plany Rosjan. Podkreślają, że manewry będą zagrażać kluczowemu dla życia morskiego obszarowi i ważnemu regionowi rybackiemu. Rybacy zamierzają wypłynąć na obszar manewrów już 1 lutego. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: dr Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 17.32

ag