Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.02.2022

Dr Raubo: problem z Rosją mają wszystkie państwa regionu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach w Kijowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem zadeklarował, że decyzja o chęci wstąpienia do NATO należy do Ukrainy i kraj ten nadal będzie podążać drogą do członkostwa. - Gdyby Kijów zaakceptował presję militarną ze strony Rosji, to byłby problem nie tylko dla Ukrainy - ocenia politolog dr Jacek Raubo.
Posłuchaj
  • Jakie koszty poniesie Rosja w przypadku eskalacji konfliktu z Ukrainą (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Wielu dziennikarzy i liderów sugeruje, żeby nie ryzykować, nie przywoływać tak często kwestii członkostwa w NATO, ponieważ sprowokuje to Rosję do reakcji - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Wierzę jednak, że powinniśmy podążać obraną wcześniej drogą - dodał prezydent Ukrainy.

Komentując kwestię ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO, kanclerz Niemiec Olaf Scholz ocenił, że obecnie "sprawa ta nie jest dyskutowana". - Dlatego jest to nieco zaskakujące, że Rosja uczyniła tak wielki problem z kwestii, która nie znajduje się obecnie na porządku dziennym jakichkolwiek rozmów - zaznaczył Scholz.

Spełnienie żądań Rosji niebezpieczne dla NATO i UE

Dr Jacek Raubo podkreśla, że zgoda na żądanie Moskwy, aby Ukraina zrezygnowała w przyszłości z akcesji do NATO czy Unii Europejskiej, byłaby niebezpieczna zarówno dla NATO, jak i dla Unii. Wyjaśnia, że z jednej strony są pewne zasoby traktatów i umów, filarów konstytuujących Unię i NATO, a z drugiej strony Rosja, z użyciem czołgów, może dowolnie te traktaty interpretować i podważać.

- Najgorsze jest mówienie, że to Ukraina ma problem z Rosją. Nie, problem z Rosją mają wszystkie państwa regionu - podkreśla. Jego zdaniem to jest nawet problem szerszy, ogólnoświatowy. Bo jeżeli Rosja pod presją siły militarnej wymusiłaby takie postępowanie, to inne państwa z różnych regionów uczyłyby się od Rosji, że siła militarna może być stosowana w relacjach międzynarodowych na szeroką skalę i jest efektywna. - Państwa te nauczyłyby się również, że kraje Zachodu są, delikatnie mówiąc, elastyczne wobec tego typu roszczeń - ostrzega politolog.

W audycji również:

Szef naszej dyplomacji Zbigniew Rau przebywa w Moskwie. We wtorek spotka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Rosyjskie MSZ zapowiedziało, że tematem rozmów będą "kwestie problemowe w pracy specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie" oraz sprawy dwustronne. Polska przewodniczy obecnie OBWE. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie tamtejsi oligarchowie i biznesmeni opuszczają kraj - poinformował portal Ukraińska Prawda. Według mediów tylko w niedzielę z Kijowa wyleciało około 20 prywatnych i wyczarterowanych samolotów. Prezydent Zełenski podkreślił, że nie podjął decyzji o ewakuacji z Kijowa swojej rodziny oraz podał w wątpliwość patriotyzm podmiotów, które zdecydowały się na przeniesienie swoich biur do Warszawy czy Lwowa. Rozmowa z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski na Ukrainie.

We Francji początek procesu w sprawie zamachu islamistów na księdza Jacques'a Hamela. Do ataku, który wstrząsnął tym krajem, doszło 26 lipca 2016 roku podczas mszy w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray, na północy kraju. Przyznała się do niego dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie. O szczegółach - Magdalena Skajewska.

Posłuchaj
18:26 JEDYNKA-14-02-2022-WIĘCEJ-ŚWIATA.mp3 Ukraina odrzuca rosyjskie żądania zaniechania starań o członkostwo w NATO (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj także:

***

Dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, portal Defence24.pl), Jan Piekło (były ambasador Polski na Ukrainie)