Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Przemysław Goławski 15.02.2022

"Jesteśmy jednymi z pierwszych w Europie". Prezes KGHM o nowych reaktorach jądrowych

- Jeśli chodzi o energię jądrową, to jest to teraz biznesowa racja stanu. Musimy mieć energię tańszą i pozbawioną tej cechy, która w tej chwili utrudnia funkcjonowanie przemysłu energochłonnego, czyli nie może być to energia, która ma emisję CO2 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Chludziński, prezes KGHM.
Posłuchaj
  • Marcin Chludziński: jeśli chodzi o energię jądrową, to jest to teraz biznesowa racja stanu. Musimy mieć energię tańszą i pozbawioną emisji CO2 (W samo południe/Jedynka)
Czytaj także

Polski KGHM i amerykański NuScale Power podpisały porozumienie ws. opracowania i wybudowania kilku małych reaktorów jądrowych (SMR). Mają one mieć moc zainstalowaną ok. 1 GW. Porozumienie zakłada, że pierwszy z nich powstanie do 2029 roku.

Prezes KGHM przebywa z delegacją Ministerstwa Aktywów Państwowych z wizytą w USA, by negocjować warunki nowych inwestycji i rozwoju spółki.

- W Stanach Zjednoczonych czujemy się jak u siebie. Jesteśmy największym polskim inwestorem, mamy projekt wydobywczy w Nevadzie, to kopalnia Robinson, która zatrudnia prawie 2000 pracowników - mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM.

- Sytuacja się odwróciła. Kiedyś Polacy przyjeżdżali za pracą do Stanów Zjednoczonych, teraz polskie firmy zatrudniają w USA Amerykanów - dodaje.

Nowoczesna technologia SMR

Marcin Chludziński zaznacza, że amerykański partner KGHM, firma NuScale jako pierwsza certyfikowała technologię małych reaktorów jądrowych SMR w Stanach Zjednoczonych. - Spośród kilku firm dostępnych na rynku, jest najbardziej zaawansowana technologicznie - wyjaśnia.

Dodaje, że technologia jest rozwijana, a pierwsze dwie elektrownie mają powstać w USA. - NuScale podpisał już kilka umów w Europie, między innymi w Rumunii, my jesteśmy kolejnym krajem, który zaczyna z nimi współpracować. Jesteśmy pierwszą dużą firmą przemysłową w Polsce, która przystępuje do projektu, analizy ekonomicznej, lokalizacyjnej, technologiczną, a później fazy inwestycyjnej - powiedział gość Programu 1.

- Mamy ambitne podejście, chcemy by było to na przełomie lat 2029-2030. To czas, kiedy jest możliwe, by pierwszy reaktor w Polsce zafunkcjonował - powiedział prezes KGHM.

KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych oraz produkujących miedź. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, posiada także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji spółki. 

Posłuchaj
09:17 PR1_SD_2022_02_15-12-29-26_for_media.mp3 Marcin Chludziński: jeśli chodzi o energię jądrową, to jest to teraz biznesowa racja stanu. Musimy mieć energię tańszą i pozbawioną emisji CO2 (W samo południe/Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Marcin Chludziński (prezes KGHM Polska Miedź S.A.)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 12.30

pg