Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 22.03.2022

"Nic się nie dzieje kosztem polskich obywateli". Maląg o zmianach na rynku pracy związanych z falą uchodźców

- Do Polski przybywają głównie kobiety i dzieci. Mamy odwrotną sytuację do tej, która była przed wybuchem wojny na Ukrainie. Wówczas na naszym rynku pracy było ponad 70 proc. mężczyzn z Ukrainy - powiedziała w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Posłuchaj
  • Marlena Maląg o zmianach na rynku pracy związanych z falą uchodźców z Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Jej obywatele - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami, głównie w Polsce. Do naszego kraju przybyło już ponad 2,1 mln osób. 

W związku z konfliktem zbrojnym u naszego sąsiada w Polsce przyjęto ustawę, która m.in. gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą także otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Mogą również podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej.

Sytuacja jest dynamiczna

W audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia pytaliśmy minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg o to, jak, w związku z falą uchodźców z Ukrainy, może się zmienić polski rynek pracy. - Przybywają do nas głównie kobiety z dziećmi. Nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować, ile tych osób będzie chciało skorzystać z otwartego rynku pracy, możliwości, ułatwień, które wprowadziliśmy - powiedziała.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że wbrew pojawiającym się opiniom nic się nie dzieje kosztem polskich obywateli. - Pojawiają się takie komentarze, że my w jakiś specjalny sposób otwieramy polski rynek pracy dla obywateli Ukrainy. Chodzi o to, by jeżeli będzie wola - a zachęcamy do tego przy naszej niskiej stopie bezrobocia i zbliżającym się okresie prac sezonowych - te osoby pracę mogły w Polsce podjąć. Skracamy biurokrację. Absolutnie nie będzie to kosztem obywateli polskich - zaznaczyła.

. .

W związku z wojną na Ukrainie do ojczyzny wracają mężczyźni, którzy chcą bronić swojego kraju. Część z nich była zatrudniona w Polsce, m.in. na budowach. - Sytuacja jest dynamiczna (...). Pojawiają się luki, jest przestrzeń do zagospodarowania przez obywateli polskich. Pracodawcy sygnalizują, że może brakować w określonych branżach rąk do pracy - przyznała. - Staramy się wypracowywać rozwiązania, intensywnie działać - dodała.

W audycji mówiliśmy także o wypłatach 13. i 14. emerytury oraz o wsparciu dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym.

Posłuchaj
20:05 Jedynka/Sygnały dnia - 22.03.2022 maląg Marelna Maląg o zmianach na rynku pracy związanych z falą uchodźców z Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek 

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 8.15

kk