Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 07.04.2022

Dr Jacek Raubo: ukraińska armia dokonała modernizacji w zakresie dowodzenia

W środę (6.04) rzecznik Pentagonu John Kirby, zapytany o to, czy Ukraina może wygrać z Rosją, odpowiedział: "Oczywiście, że mogą wygrać. Jeśli spojrzymy na to, co udało im się zrobić do tej pory, Putin nie osiągnął na Ukrainie dokładnie żadnego ze swoich celów strategicznych".

Przed inwazją na Ukrainę Rosja starała się przedstawiać nie tylko jako potęga gospodarcza, ale również militarna. Tymczasem od 24 lutego Ukraińcy stawiają bohaterski opór najeźdźcy, odbijają również kolejne zaatakowane miasta i wsie. Zdaniem gościa magazynu "Więcej świata", mówiąc o ewentualnym zwycięstwie Ukrainy, należy być precyzyjnym. - Zwycięstwo Ukrainy będzie polegało na tym, że Rosja nie zrealizuje swoich celów strategicznych. Jeśli chodzi o kwestie militarne i kwestie związane ze zniszczeniami wojennymi, to musimy być już o wiele bardziej sceptyczni - zauważa dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Rozwój ukraińskiej armii

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że Ukraina nie tylko umiejętnie uwypukliła wszelkie mankamenty Rosjan, ale przede wszystkim zniwelowała swoje braki i zwiększyła elastyczność działania zarówno żołnierzy, jak i oficerów. - Od 2014 roku prowadzono modernizację w zakresie stylu dowodzenia i stylu myślenia ukraińskich dowódców i to nie tylko tego najwyższego szczebla - wyjaśnia dr Jacek Raubo. Dodaje, że dziś to właśnie ukraińscy oficerowie i podoficerowie najniższych szczebli stanowią trzon defensywnej możliwości działania ukraińskiej armii.

Kluczową rolę w tej przemianie odegrały państwa, które pomagały Ukrainie po roku 2014. Prowadzone były liczne szkolenia i instruktaże. - Wielokrotnie te misje doradcze były traktowane z przymrużeniem oka. Tymczasem był to zastrzyk nowoczesnego sposobu myślenia o umiejętności wykorzystania mniejszej ilości sprzętu, często ograniczonego sprzętu - wylicza gość "Więcej świata". Przykładem może być system obrony przeciwlotniczej. Rosja, wbrew prognozom i przypuszczeniom, nie była w stanie wywalczyć sobie przewagi w powietrzu.


Posłuchaj
20:25 PR1_AAC 2022_04_07-17-32-22.mp3 Doktor Jacek Raubo komentuje sytuację wokół Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)

Powstrzymać finansową kroplówkę

W gronie ambasadorów Unii Europejskiej trwają tymczasem dyskusje nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji. Chodzi tu przede wszystkim o zaostrzenie kursu ws. surowców energetycznych. W zeszłym roku wartość importu samego węgla wyniosła 5 mld euro. - Rosjanie dzięki eksportowi surowców energetycznych utrzymują system świadczeń socjalnych, pensji - mówi gość audycji. Dodaje też, że trudno przypuszczać, by za tymi pieniędzmi szły zbrojenia. - Na pewno nie ma dzisiaj takiej sytuacji, że Rosja jest w stanie "z półki" kupować uzbrojenie bez żadnych konsekwencji - podsumowuje.

W audycji również:

- wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wielkiej Brytanii;

- państwa bałtyckie wobec rosyjskiej agresji: Litwa, Łotwa i Estonia odcięły import rosyjskiego gazu i wydalają rosyjskich dyplomatów;

- rosyjskie zbrodnie ludobójstwa na Ukrainie - czy jest możliwość ukarania Putina?

Zobacz też:

***

Audycja: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza), dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 7.04.2022

Godzina emisji: 17.32

mg