Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 08.04.2022

Von der Leyen w Buczy. Dr Bonikowska: ta wizyta ma duże znaczenie

- Ukraina należy do Europy. Tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. W Programie 1 Polskiego Radia odniosła się do tych wydarzeń dr Małgorzata Bonikowska.

Kolejny dzień wojny na Ukrainie przynosi tragiczne informacje. Rosjanie ostrzelali dworzec kolejowy w Kramatorsku. W wyniku ataku zginęło co najmniej 50 osób, a ponad 100 zostało rannych. Władze Ukrainy nie mają wątpliwości, że agresor po raz kolejny z premedytacją zaatakował cywilów.

Bilans cywilnych ofiar wojny na Ukrainie stale rośnie, podobnie zresztą jak straty materialne. Ze wsparciem dla walczących przyjechała dziś do Kijowa delegacja europejskich polityków, z przewodniczącą Komisji Europejskiej na czele. - Ta wizyta ma duże znaczenie. Ursula von der Leyen to dość ważna postać również w niemieckiej polityce, więc to pośrednio trafi do niemieckiej elity - uważa dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Europa zaostrza sankcje

Gość audycji przypomina, że choć ostatecznie sankcje są zatwierdzane przez państwa członkowskie, to właśnie Komisja Europejska przygotowuje propozycje w tym zakresie. - Te sankcje stopniowo się zaostrzają. Im dłużej ta wojna trwa, im więcej odkrywa się koszmarnych rzeczy, jak w Buczy, tym bardziej zachodni politycy są skłonni do sięgania po większe sankcje - zwraca uwagę dr Małgorzata Bonikowska. Dzieje się to przy pełnej świadomości tego, że wprowadzenie najbardziej radykalnych obostrzeń uderzy również w Europę.

Bo choć rezygnacja np. z rosyjskiego gazu w dłuższej perspektywie pozwoli Europie uniezależnić się od Moskwy, to początkowo konsekwencje takiego kroku dotkną nie tylko biznes, ale również zwykłych obywateli. - W okresie przejściowym gospodarka niemiecka czy włoska będą mieć ogromny problem w zapewnieniu źródeł energii. I to jest problem przyziemny - zauważa gość magazynu "Więcej świata" i dodaje, że dyskutowany jest wciąż m.in. termin wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

Relacje dyplomatyczne w obliczu wojny

Polska, podobnie jak wiele innych państw Unii Europejskiej, wydaliła rosyjskich dyplomatów. W odpowiedzi Rosja zdecydowała się na podobny krok wobec 45 polskich dygnitarzy. Zdaniem dr Bonikowskiej to niezbędna cena za ograniczenie działalności rosyjskiego wywiadu na terenie Europy. - O ile minimum relacji dyplomatycznych musi być utrzymywane, o tyle skala działania placówki nie musi być duża - uważa gość Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
18:34 PR1_AAC 2022_04_08-17-33-11.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska: sankcje wobec Rosji zaostrzają się (Więcej świata/Jedynka)

W audycji również:

- Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ale Ukraina domaga się również wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz z grupy państw G-20,

- amerykański senat jednogłośnie reaktywował ustawę Lend Lease z czasów II wojny światowej, która pozwalała na szybkie zaopatrywanie aliantów w walce z Niemcami. Prezydent USA Joe Biden będzie miał teraz większe możliwości skutecznego zaopatrywania Ukrainy w broń i inne materiały niezbędne do odparcia rosyjskiej inwazji.

***

Audycja: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 8.04.2022

Godzina emisji: 17.33

mg