Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 04.05.2022

Unijne sankcje wobec Rosji. Prof. Grabowska: nikt nie może być bezkarny

- Nikt nie może być bezkarny, kto dopuścił się takiej zbrodni. To powinno być motto, wedle którego powinny działać nie tylko państwa Unii Europejskiej, ale także siły zbrojne na obszarze tego wojennego "teatru" - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert w zakresie prawa unijnego i międzynarodowego. 

Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy, zapowiada też kolejne sankcje przeciwko rosyjskim bankom i mediom. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w Strasburgu szczegółowe informacje w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji. 

W ramach kolejnego pakietu sankcji na unijną czarną listę wpisani mają też dostać wojskowi i inne osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne w Buczy. Wspólnota zamierza wykluczyć z systemu SWIFT trzy rosyjskie banki, w tym największy - Sbierbank. Unia zablokuje też działalność na swoim terytorium trzech dużych rosyjskich nadawców, by przeciwdziałać szerzeniu propagandy.

- Trzeba pokazywać, jak działają sankcje, i skazywać, żeby pokazać, że zbrodnia nie popłaca i w czasie wojny nie ma nieznanych osób, których nie potrafimy zidentyfikować - podkreśla gość Jedynki. - W innym wypadku cały nasz system odpowiedzialności karnej, międzynarodowej, byłby ułomny - ocenia ekspert. 

Polscy europosłowie poparli w Strasburgu założenia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Deputowani wezwali jednak Komisję Europejską, by rozwiązania te zostały realnie wprowadzone w życie. Zaapelowali też, by przygotować Unię na skutki finansowe wojny gospodarczej.

Węgry rosyjskim koniem trojańskim?

Żeby sankcje weszły w życie, wymagana jest jednomyślna zgoda, z kolei dzisiaj bez porozumienia zakończyło się pierwsze spotkanie ambasadorów unijnych krajów w Brukseli w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Propozycje przewidują przede wszystkim wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy i wstrzymanie zakupów produktów naftowych do końca roku. Kolejne spotkanie ambasadorów odbędzie się jutro i plan jest taki, by w piątek restrykcje zostały jednomyślnie zaakceptowane. 

Dyskusja potwierdziła różnice zdań i spodziewane są bardzo trudne negocjacje. Na przykład Węgry, które podobnie jak Słowacja mają otrzymać zgodę na zakup ropy dłużej, do końca przyszłego roku, poinformowały, że domagają się wyłączenia z sankcji wszystkich ropociągów. - Mam nadzieję, że to nie są próby związane z sytuacją gospodarczą i sympatią polityczną. Mimo wszystko myślę, że Węgry wybiorą solidarność europejską - ocenia prof. Genowefa Grabowska. - Sądzę, że Orban by nie chciał zostać sam z Putinem w Europie i funkcjonować poprzez tego typu kontakty, i myślę, że nie pozwoliłoby mu na to społeczeństwo węgierskie - dodaje. 

Posłuchaj
20:42 Jedynka/Więcej świata - 4.05.2022.mp3 Prof. Grabowska o szóstym unijnym pakiecie sankcji wobec Rosji (Więcej świata/Jedynka)

W audycji również:

- 70. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainie. Ostatniej doby Rosjanie 12 razy szturmowali pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Według raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego rosyjskie wojsko ciągle ostrzeliwuje ukraińską armię z artylerii. Atakuje też w obwodach charkowskim, chersońskim i zaporoskim. Wczoraj Rosjanie ostrzelali rakietami szereg miast na terenie niemal całej Ukrainy. Więcej w korespondencji Pawła Buszki.

- Szokujący wywiad papieża Franciszka dla "Corriere della Sera" - "przyczyną wojny mogło być szczekanie / ujadanie NATO pod drzwiami Moskwy", "nie planuję jechać do Kijowa, chcę się spotkać z Putinem". Gościem audycji był dr Józef Orzeł, szef Klubu Ronina.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: prof. Genowefa Grabowska (ekspert w zakresie prawa unijnego i międzynarodowego), dr Józef Orzeł (szef Klubu Ronina)

Data emisji: 4.05.2022

Godzina emisji: 17.32

mg