Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 10.05.2022

"Rozmowy posuwają się do przodu". Dr hab. Kamil Zajączkowski o szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji

Cały czas trwa spór o kształt szóstego unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za napaść na Ukrainę. - Jestem przekonany, że do tego szóstego pakietu sankcji dojdzie i nastąpi porozumienie między Komisją Europejską a państwami członkowskimi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • "Rozmowy posuwają się do przodu". Dr hab. Zajączkowski o szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • Główną osią sporu jest wprowadzenie embarga na import ropy naftowej z Rosji. Najmocniej przeciwne temu są Węgry.
  • Protestują również: Słowacja, Czechy i Bułgaria.
  • Zdaniem dr. hab. Kamila Zajączkowskiego "chodzi przede wszystkim o kwestię wydłużenia okresu przejściowego".

Szef unijnej dyplomacji liczy jednak na porozumienie wśród państw członkowskich jeszcze do końca tego tygodnia. Josep Borrell powiedział o tym na marginesie Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Syrii.

- Pracujemy nad tym. Wciąż są pewne trudności, które wszystko blokują. Mam nadzieję, że do czasu najbliższego spotkania ministrów spraw zagranicznych, które ma się odbyć w przyszłą niedzielę, uda się te trudności przezwyciężyć. Inaczej będziemy musieli podnieść poziom tej dyskusji do rangi rozmów ministrów, właśnie podczas Rady Spraw Zagranicznych - poinformował Josep Borrell.

Do porozumienia dojdzie, ale nie wiadomo kiedy

Czy faktycznie do końca tygodnia uda się uzgodnić szósty pakiet sankcyjny? - Nie wiem, czy do końca tygodnia i nie byłbym też takim optymistą (jak Josep Borrell - red.). Natomiast jestem przekonany, że do tego szóstego pakietu sankcji dojdzie i nastąpi porozumienie między Komisją Europejską a państwami członkowskimi, jak również tymi państwami, które najmocniej protestują, czyli Węgrami i Słowacją, ale także Czechami i ostatnio Bułgarią - komentuje dr hab. Kamil Zajączkowski.

- Jeżeli na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej wypowiada się i mówi o pewnym optymizmie, to w języku dyplomacji oznacza to tylko tyle, że jednak te rozmowy posuwają się do przodu - dodaje.

Dlaczego protestują?

Dr hab. Kamil Zajączkowski zwraca uwagę, że Węgrom, Słowacji, Czechom i Bułgarii "chodzi przede wszystkim o kwestię wydłużenia okresu przejściowego". - Przypomnijmy, że początkowo miał to być 2023 rok, a teraz jest już 2024. Węgry pewnie grają o 2025 - twierdzi ekspert.

- Chodzi również o kwestię dofinansowania zmiany całej infrastruktury, biorąc pod uwagę przesył gazu. Sądzę, że tutaj kwestie rozbijają się już wyłącznie o pieniądze i pewne korzyści polityczne oraz wewnętrzne dla poszczególnych przywódców tych czterech państw - słyszymy.

Poza tym w audycji:

- Trwa 76. doba wojny z Rosją. Rosjanie najintensywniej atakują na Ukrainie w Donbasie i w obwodzie charkowskim. Ukraińska armia odpiera ataki wroga. W wyniku działań Rosjan giną cywile. W nocy rosyjska armia dokonała również ostrzałów rakietowych Odessy. Materiał Pawła Buszki.

- Walki na Ukrainie i ich przebieg. Rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej.

- W Niemczech ruszyła kampania "Czołgi dla Ukrainy" organizowana przez diasporę ukraińską i berliński oddział Instytutu Pileckiego. Ma wywołać debatę historyczną na temat polityki historycznej w Niemczech. Materiał reporterski Katarzyny Semaan.

Posłuchaj
19:33 Jedynka/Więcej świata - 10.05.2022 "Rozmowy posuwają się do przodu". Dr hab. Zajączkowski o szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 17.33

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku