Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 01.06.2022

Amerykański pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Prof. Grochmalski: to przełomowa broń

Prezydent Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i bardziej precyzyjną amunicję. Jak zapowiedział Biały Dom, nowy pakiet pomocy wojskowej będzie opiewał na 700 mln dolarów i zawierał m.in. system artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowce i radary. Ukraińcy mieli zobowiązać się do nieużywania rakiet do ataków na terytorium Rosji.

Amerykańska broń dla Ukrainy 

Jak wyjaśnili podczas telefonicznej konferencji prasowej wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, chodzi o systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami o zasięgu ok. 80 km. Jeden z urzędników zaznaczył przy tym, że Ukraińcy dali USA gwarancję, że nie użyją nowych systemów do uderzenia na terytorium Rosji.

Według Białego Domu nowy, 11. już pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie wart łącznie 700 mln dol. i oprócz HIMARS będzie zawierał również m.in. radary obrony powietrznej, radary przeciwartyleryjskie, śmigłowce, amunicję oraz części do haubic M777, dodatkowe pociski przeciwpancerne Javelin i pojazdy opancerzone. Pakiet został szczegółowo zaprezentowany w środę.

- To jest rzeczywiście broń przełomowa, taka jest ocena też ze strony ukraińskiej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. 

Rosyjska strategia 

Jak podkreśla gość Jedynki, Rosjanie stosują "klasyczną wojnę pozycyjną z czasów I wojny światowej na froncie zachodnim". - Totalnie zmasowany odstrzał artyleryjski, zmiękczanie pozycji i klasyczna wojna pozycyjna, czyli maksymalne rozbicie i dewastacja psychiczna odbiorców - ocenia ekspert. - Jeżeli się nie udaje, powtarzany jest wielogodzinny odstrzał, w konsekwencji są duże straty - dodaje. 


Posłuchaj
19:00 Jedynka/Więcej świata - 1.06.2022.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)

 

Polska pomoc dla Ukrainy 

Polska dostarczyła 18 samobieżnych haubic KRAB na Ukrainę. Te haubice mogą strzelać z odległości do 40 km sześć razy na minutę. Polska jest dotychczas drugim co do wielkości po USA donatorem sprzętu na Ukrainę. - To jest świetny system armatohaubic i bardzo mobilny, to jest bardzo dobra cecha - podkreśla ekspert. - Ponadto HIMARS ma duży zasób możliwości technicznych, jeśli chodzi o wyposażenie w sprzęt, a jednocześnie służy do używania precyzyjnego celnego odstrzału. To jest przewaga potężna, którą otrzymają Ukraińcy - podkreśla prof. Grochmalski. 

Czytaj również: 

Poza tym w audycji:

- Czeskie MSZ wzywa ambasadora Rosji w sprawie własności dyplomatycznej. Nowo utworzona grupa robocza zajmująca się nieruchomościami należącymi do Rosji znalazła dziesiątki takich, co do których MSZ ma wątpliwości, czy nadal są wykorzystywane do działań dyplomatycznych. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

- Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział w jednym z wywiadów radiowych, że fundusze z Krajowego Planu Odbudowy mogą trafić do Polski już pod koniec wakacji. Rozmowa z Arturem Bartoszewiczem ze Szkoły Głównej Handlowej. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Piotr Grochmalski (Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej), Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) 

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku