Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 19.01.2012

Mamy problem z diagnozowaniem Alzheimera

W Polsce na wszystkie rodzaje otępień choruje prawie 400 tys. osób, z tego 60 proc. cierpi na chorobę Alzheimera.
Mamy problem z diagnozowaniem Alzheimerafot. East News

Prof. Tadeusz Parnowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie powiedział w radiowej Jedynce ("Popołudnie z Jedynką"), że zostały ze stroną rządową poczynione wstępne uzgodnienia i Ministerstwo Zdrowia jeszcze raz przyjrzy się liście leków refundacyjnych pod katem leków na chorobę Alzheimera.

– Chorzy na chorobę Alzheimera bardzo często przestają jeść, pić i połykać tabletki. Toteż moment, w którym pojawiła się inna forma jednego z przeznaczonych dla nich leków, w postaci nalepianych plastrów, został uznany jako niezwykle udogodnienie – tłumaczył.

Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorbą Alzheimera, Alicja Sadowska, zauważyła, że szacunkowo w Polsce na wszystkie rodzaje otępień choruje prawie 400 tys. osób, z tego 60 proc. cierpi na chorobę Alzheimera.

Jej zdaniem zdiagnozowane jest 30 proc. pacjentów i nie ma co liczyć w najbliższym czasie na znaczącą poprawę.

– Ciągle jeszcze choroba ta jest tłumaczona jako naturalny proces starzenia się. W odbiorze społecznym, ale i w opinii bardzo wielu lekarzy pierwszego kontaktu, wiek powyżej 60. lat to czas, kiedy czymś normalnym są objawy utraty pamięci – tłumaczyła Alicja Sadowska.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(pp)