Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 13.03.2012

Kościół jest największą organizacją pomocy społecznej (wideo)

Kościół pełni olbrzymią rolę na rzecz społeczeństwa. Pomaga ludziom najuboższym, potrzebującym, wykluczonym. Prowadzi około 20 tys. różnego typu ośrodków – mówi Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Marcin PrzeciszewskiMarcin PrzeciszewskiW.Kusiński/PR

Są to miedzy innymi domy starców, świetlice i centra rehabilitacji. Ponadto prowadzi ponad 500 szkół katolickich. - Aby ta działalność na rzecz społeczeństwa mogła być skutecznie prowadzona musi być jakaś baza materialna – zauważa gość Jedynki. Jego zdaniem istnieje potrzeba wypracowania pewnego systemowego, całościowego mechanizmu w tym zakresie. – Normą w Europie jest na przykład finansowanie przez państwo szkolnictwa wyznaniowego, katolickiego, pokrywanie kosztów katechezy szkolnej, obecności kapelanów w instytucjach - tłumaczy Przeciszewski.

Zwraca uwagę, iż kościół odgrywa olbrzymią rolę w dziedzinie zabezpieczenia i renowacji zabytków. - Większość zabytków w Polsce, czyli ok. 70 proc. kultury narodowej jest w rękach kościoła – informuje i dodaje, że na ten cel pieniędzy z tacy już nie starcza.

Gość "Sygnałów Dnia" odniósł się także do "newralgicznej kwestii", jaką jest Fundusz Kościelny, z którego opłacane są składki emerytalne. - Fundusz Kościelny to instytucja powołana w roku 1950. To był element represji wobec kościoła. Bo ta ustawa pozbawiała kościoły tych dóbr, które zabezpieczały ich działalność na rzecz społeczeństwa – wyjaśnia redaktor naczelny KAI.

Gość Jedynki poinformował, że w czwartek zebrać się ma wspólna komisja rządu i episkopatu i powoła zespół, który opracuje nowy system finansowania Kościoła Katolickiego w Polsce. – Kwestie materialnego zabezpieczenia działań prospołecznych kościoła będzie jednym z tematów – dodał Przeciszewski.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Rząd Donalda Tuska wysunął idee, żeby duchownych włączyć do powszechnego systemu emerytalnego, co w praktyce oznacza likwidację Funduszu Kościelnego. – Funduszu, który dopłacał do składek osób duchownych, misjonarzy, sióstr klauzulowych, tej części duchowieństwa, które nie są w stanie opłacać tej składki – wyjaśnia gość Jedynki.

W opinii redaktora naczelnego KAI rząd chce szybko załatwić sprawę Funduszu Kościelnego, gdyż ulega "ciśnieniu politycznemu". – Żeby szybko usatysfakcjonować jakąś część elektoratu – argumentuje. Jego zdaniem, obu stronom, a szczególnie rządowi, potrzebna jest dalekosiężna perspektywa, dotycząca wzajemnych stosunków. – Teraz w tej sprawie może wybuchnąć ostry konflikt między państwem polskim, a Kościołami – stwierdził Przeciszewski.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

(mb)