Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 21.03.2012

Grupiński: porozumienie z PSL wydawało się bliskie (wideo)

Ruch Palikota deklaruje, że jest gotów w zamian za pewne warunki rozważyć poparcie reformy emerytur – mówił Rafał Grupiński (PO)
Rafał Grupiński w radiowej JedynceRafał Grupiński w radiowej JedynceWojciech Kusiński, Polskie Radio

Jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić reformę emerytur i szukamy takiej większości w parlamencie, która nam na to pozwoli – powiedział Rafał Grupiński w radiowej Jedynce. Ma nadzieję, że na końcu debaty nie okaże się, że PSL głosuje osobno, inaczej niż Platforma Obywatelska.

Po tym, gdy we wtorek Waldemar Pawlak (szef PSL) i rzecznik rządu Paweł Graś ogłosili, że nie ma oczekiwanego porozumienia w sprawie reformy emerytur, pod znakiem zapytania stanęła przyszłość koalicji. "Koalicja pęka na emeryturach", "emerytury kruszą koalicję" – to tytuły w porannych gazetach.

- To nie jest tak, że jedno, nawet bardzo ważne głosowanie, musi rozsadzić koalicję – komentował Rafał Grupiński w "Sygnałach Dnia". Przypadek reformy emerytur jest jednak w jego ocenie szczególny, ze względu na znaczenie społeczne. Przypomnia, że PSL poparło w wotum zaufania expose premiera. Szef klubu Platformy przyznaje, że w niektórych głosowaniach kto inny może wesprzeć pomysł PO. W tym wypadku w jego ocenie koalicjanci nie powinni się różnić .

Grupiński zapewnia, że PO nie odstąpi od pomysłu reformy. - Trzeba sobie stawiać cel realizowania szczególnie ważnych dla społeczeństwa spraw, nawet jeśli są niepopularne. Polska klasa polityczna rzadko zdobywała się na reformy (…) Naszym zadaniem jest tę reformę przeprowadzić – z poczuciem, że stracimy w sondażach, ale z przekonaniem, że za 20 lat będzie brakowało trzech-czterech milionów rąk pracy na rynku – argumentował Rafał Grupiński.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Pytany o badania opinii, które pokazują społeczny sprzeciw przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego, mówi, że równolegle z pytaniem o wydłużenie okresu pracy, trzeba pytać o koszty rezygnacji z takiej decyzji.

Szef klubu PO twierdził także, że konsensus z PSL wydawał się w zasięgu ręki - Wydawało się, że jesteśmy naprawdę blisko tego porozumienia – mówił gość Jedynki. Jak twierdzi, premier zgodził się na cząstkowe emerytury. - Tusk i Pawlak mieli na drugi dzień "sfinalizować" poniedziałkowy wieczór. Jednak okazało się, że rozbieżności są na tyle duże, że powstał problem – powiedział polityk PO.

Decyzję Platformy Obywatelskiej w sprawie reform i koalicjanta możemy poznać już po południu – o 14 zbiera się zarząd krajowy tej partii.

Rozmawiali Wiesław Molak i Krzysztof Grzesiowski

agkm