Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 06.06.2012

Trzy sposoby na abonament (wideo)

- Naszym podstawowym celem jest budowanie świadomości, że opłata abonamentowa, to jest nasz obowiązek, ale też przywilej - mówił w radiowej Jedynce Janusz Wojtas, wiceprezes Poczty Polskiej.
Trzy sposoby na abonament (wideo)W. Kusiński/ Polskie Radio

Poczta Polska, która na mocy ustawy o abonamencie i umowie KRRiT jest uprawniona do przyjmowania, ewidencjonowania i egzekwowania wpłat podejmie nowe działania mające na celu zwiększyenie ściągalności opłat abonamentowych. Janusz Wojtas w "Sygnałach dnia" mówił o trzech obszarach na których poczta wprowadzi nowe usprawnienia.

- Działania dotyczą między innymi ewidencjonowania i rejestrowania odbiorników oraz dokonywania opłat abonamentowych. Zamiast tradycyjnej książeczki abonamentowej, wpłat można dokonywać przez internet. Poczta Polska chce też uświadomić zarówno indywidualnym odbiorcom, jak i firmom, że płacenie abonamentu jest obowiązkowe. Monity mają dotyczyć między innymi hoteli i restauracji. Poczta Polska monitoruje również zaległości w spłacaniu abonamentu, wysyła upomnienia, a w skrajnym przypadku - polecenia ściągnięcia należności do urzędu skarbowego - podkreślił wiceprezes Poczty Polskiej.

Janusz Wojtas przyznał też, że poczta pobiera sześć procent zysków z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów - posłuchaj całej audycji.

Nie tak dawno prezesi Polskiego Radia i Telewizji Polskiej przedstawili prognozę sytuacji ich spółek. Wskazali na drastyczny spadek ściągalności abonamentu. Prezes PR Andrzej Siezieniewski powiedział, że Radio doszło już do ściany i jest zmuszone do podejmowania drastycznych i dramatycznych decyzji. Wymienił likwidację krakowskiego Chóru Polskiego Radia, ale spółka rozważa także zaprzestanie nadawania na falach długich. Przyniosłoby to oszczędności rzędu sześciu milionów złotych. Według szacunków, ten rok Radio zamknie stratą w wysokości 25 milionów złotych, a przyszły 40 milionów. Grozi to całkowitym załamaniem finansowym.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

aj

>>>Przeczytaj zapis rozmowy