Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 14.01.2013

"Pan fotoradar": Polacy przyzwyczaili się do fikcji

- Wszystkie lokalizacje nowych fotoradarów zostały zweryfikowane i skonsultowane z policją - mówił w Jedynce Tomasz Połeć, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Tomasz PołećTomasz PołećWojciech Kusiński/PR

W ciągu pół roku stał się najbardziej znienawidzonym człowiekiem w Polsce. Paparazzi śledzą go, czyhając, aż przekroczy prędkość, kierowcy ślą e-maile, że "dojrzeje na wierzbie" - tak o Głównym Inspektorze Transportu Drogowego pisze w poniedziałek "Wprost" określając Tomasza Połecia mianem - "Pan fotoradar". - Tak właśnie jest jak ze swoim zespołem podejmuje się mało popularne działania. Na dobrą prasę trzeba będzie trochę poczekać - mówił w Jedynce nadinspektor Połeć.

Gość "Sygnałów dnia" uważa, że przez lata Polacy przyzwyczaili się do fikcji panującej na drogach. W jego ocenie kierowcy nagminnie łamali przepisy ruchu drogowego, stąd obecne protesty przeciwko systemowi fotoradarów. Podkreślił, że nadmierne przekraczanie prędkości stało się normą, a to prowadziło do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Połeć zaznaczył także, że statystyki wypadków w Polsce są cały czas bardzo wysokie, a nasz kraj zdecydowanie odbiega, pod tym względem, od średnich unijnych.

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Główny Inspektor Transportu Drogowego bronił także miejsc rozmieszczenia nowych fotoradarów. W jego ocenie zostały one ustawione zgodnie z zapotrzebowaniem. Poinformował także, że wszystkie lokalizacje zostały uzgodnione z policją i ekspertami. W związku z tym nie zgodził się z zarzutami, że fotoradary zostały zainstalowane w celu poprawy sytuacji budżetowej.

Tomasz Połeć uważa, że wraz z działaniami kontrolnymi powinny iść wysiłki w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Zapewnił, że władze dostrzegają ten problem i podejmują odpowiednie wysiłki. W związku z tym rząd przeprowadził duże inwestycje infrastrukturalne, które polegają między innymi na budowie nowych dróg.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Posłuchaj także o laserowych radarach, z których od niedawna korzysta polska policja. Materiał przygotował Jacek Marciniak.