Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 01.06.2013

"Dwa Teatry". Radio jest teatrem wyobraźni

- Tu nikt nikogo nie udaje. Chodzi o to by nieść ludziom radość. Mówić o świecie rzeczy ważne w sposób interesujący - powiedział o festiwalu "Dwa Teatry" dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego RadiaJanusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego RadiaE. Iwanicka/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła i aktorka Magdalena Zawadzka o festiwalu "Dwa Teatry" (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

W sobotę rozpoczyna się w Sopocie XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle minionego roku weźmie udział 17 produkcji radiowych oraz 15 telewizyjnych. Na radiową część prezentacji konkursowych składają się słuchowiska zrealizowane przez Teatr PR dla trzech programów (1, 2, 3) oraz słuchowiska, które powstały w Polskim Radiu Kraków, Olsztyn i Radiu Gdańsk.

Zdaniem Janusza Kukuły "Dwa Teatry", to święto wszystkich ludzi związanych ze sztuką w mediach m.in. pisarzy, reżyserów, aktorów i muzyków. Podkreślił, że są festiwale międzynarodowe jak Prix Italia i Prix Europa, ale takiego jak nasz nie ma. - W zeszłym roku byli goście specjalni, przedstawiciele BBC, i z żalem i smutkiem mówili, że oni na taki pomysł nie wpadli. Ale zamierzają od nas skopiować - powiedział Kukuła.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia przypomniał, że już 90 lat temu, gdy powstawało radio w Polsce, sztukę w radiu nazwano teatrem wyobraźni. - Ta piękna metafora obejmuje całą twórczość radiową. Wszystko, co na antenie się pojawia. To jest sens pracy w radiu - podkreślił Kukuła.

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" > > >

- To co mi się podoba, to skromność - dodała aktorka Magdalena Zawadzka. Jej zdaniem na festiwalu nie ma zadęcia, które niczemu nie służy. Jest skromnie i szlachetnie. Jej zdaniem Teatr Telewizji i Polskiego Radia są bardzo ważne dla kultury i rozwoju. - Oglądanie i słuchanie czegoś wartościowego, co niosą, jest bardzo ważne dla naszego świata, który jest coraz szybszy i bardziej zwulgaryzowany - powiedziała Zawadzka.

Aktorka nie chciała porównać pracy w Teatrze Telewizji do Teatru Polskiego Radia. - Jedno i drugie medium niesie ogromne wyzwanie. Trzeba sprostać wyobrażeniu postaci, które słuchacz sam sobie tworzy. Radio jest wyjątkowe przez to, że wyłącznie bazuje na wyobraźni i fonii. W telewizji jest wizja, są kamery, ruch. To zupełnie co innego. W innych zakamarkach mózgu te dwa media mieszkają - powiedział Zawadzka. Podkreśliła, że oba media uwielbia, choć jej zdaniem radio dociera do odbiorcy dużo szybciej.

Posłuchaj całej rozmowy Daniela Wydrycha z Januszem Kukułą i Magdaleną Zawadzką.

tj