Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 24.07.2013

Poseł PSL: janosikowe to chory podatek i haracz

Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślił, że wspiera marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika w tym, żeby zawiesić ostatnie wpłaty janosikowego w tym roku.
Piotr ZgorzelskiPiotr Zgorzelskipiotrzgorzelski.pl
Posłuchaj
  • Piotr Zgorzelski (PSL) o budżecie. samorządach i podatku janosikowym (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Piotr Zgorzelski (PSL) ma nadzieję, że odmowna decyzja ministerstwa finansów w sprawie zawieszenia wpłat janosikowego nie jest ostateczna. W Jedynce stwierdził, że janosikowe  to ”dysfunkcyjny, chory podatek, niesprawiedliwy haracz”,  jaki Mazowieckie musi płacić na rzecz innych województw. Stwierdził, że po opłaceniu takiego podatku, mimo poczynionych oszczędności, bogatsze województwo ląduje na końcu listy.

Poseł mówi, że Mazowsze chce wpłacać pieniądze na rzecz biedniejszych województw, ale nie na zasadach, które obowiązują teraz. Jego zdaniem podobne problemy mają również gminy i powiaty, na przykład legionowski.  Jak mówi, bogate samorządy chcą płacić tyle, by same móc funkcjonować. Ale obecnie tak nie jest. Sądzi, że powinny powstać swego rodzaju progi ostrożnościowe, po których przekroczeniu nie płacono by już janosikowego.

Piotr Zgorzelski oświadczył, że  wypowiedzi posła Eugeniusza Kłopotka o tym, że dość już duetu Tusk-Rostowski, nie przedstawiają stanowiska PSL. Zaznaczył, że jest to bardzo ekspresyjny mówca.

Czy zatem PSL popiera zawieszenie progu ostrożnościowego w budżecie na dwa lata? Poseł PSL powiedział, że 70 procent naszego eksportu wędruje do UE. Tam PKB kształtowało się na poziomie 0,3 procenta. Jak stwierdził, było wiadomo, że siła nabywcza spadnie i odbije się to na naszej gospodarce. Zaznaczył, że kończyły się inwestycje oparte o środki unijne. Jednocześnie przyznał, że minister Rostowski przesadził, jeśli chodzi o dochody i wielkość inflacji. Dziura budżetowa wynosi 24 miliardy, choć można dodać do tego i 4 niespodziewane miliardy z NBP.

Ale poseł PSL zauważył, że państwa europejskie mają dużo większy dług: we Francji to około 90 procent, w Niemczech 81, w USA nawet 100.  Według niego może zostać uwolniony próg długu dla samorządów. Uważa, że byłoby to dobre rozwiązanie, bo jeśli tak nie będzie, wiele samorządów w nowej perspektywie nie mogłoby przyjmować środków unijnych.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

agkm

>>>Zapis całej rozmowy