Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 07.09.2013

Narodowe czytanie Fredry. "Tusk Cześnikiem, Kaczyński jako Rejent?"

Zdaniem Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia, Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry to "zbiorowa, oczyszczająca kąpiel".
Strona tytułowa Zemsty z 1893 rokuStrona tytułowa "Zemsty” z 1893 roku CBN Polona/www.polona.pl/domena publiczna
Galeria Posłuchaj
  • Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskie Radia, o Narodowym czytaniu dzieł Aleksandra Fredry (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także


Rok temu cała Polska czytała księgi "Pana Tadeusza". W tym Kancelaria Prezydenta RP zaprasza do poświęcenia uwagi dziełom Aleksandra Fredry.

Prezydencka zainicjowała akcję Narodowe Czytanie Fredry >>>

Tradycyjnie w akcję włącza się Program Pierwszy Polskiego Radia. Przez całą sobotę 7 września będziemy relacjonować dla Państwa przebieg akcji w różnych zakątkach Polski.

Wyjątkowym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest, specjalnie przygotowana przez dziennikarzy radiowej Jedynki, dźwiękowa wersja "Zemsty". Kolejne fragmenty słuchowiska prezentować będziemy przez cały dzień na naszej antenie oraz stronie internetowej. Reżyserii tego niezwykłego przedsięwzięcia podjął się Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Transmisja z Ogrodu Saskiego w Warszawie >>>

Janusz Kukuła podkreślił w Sygnałach dnia, że w dziełach Aleksandra Fredry jest mądrość. - Jako młody chłopak walczył za Polskę. Był w Moskwie, potem w Paryżu. Wrócił do ojczyzny i najprawdopodobniej był rozczarowany tym, co zastał. Odkrył jednak w sobie wielki talent, niezwykły żywioł ojczyzny. Umiejętność portretowania ludzi, których spotykał. To był portret szlachty, ale jednocześnie nas wszystkich - powiedział Kukuła.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia wyjaśnił, że gdy pracował z dziennikarzami radiowej Jedynki nad tym projektem, to zamarzyło mu się, że zaprasza do studia Donalda Tuska i obsadza go w roli Cześnika, a Jarosława Kaczyńskiego w roli Rejenta. - Kazałbym im mówić te słowa, które pojawiają się na końcu - powiedział Kukuła.

Natomiast w roli Wacława obsadziłby Zbigniewa Ziobrę, a Podstoliną mogłaby być marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Z kolei rolę Dyndalskiego powierzyłby Ryszardowi Kaliszowi, a jako Papkin wystąpiłby Janusz Palikot. - Improwizujemy. To nie jest obsada, to do przemyślenia - zaznaczył Janusz Kukuła.

Z Januszem Kukułą rozmawiał Daniel Wydrych.

tj

Od godz. 18.20 radiowa Jedynka będzie transmitować czytanie sztuki "Gwałtu, co się dzieje" w reżyserii Andrzeja Seweryna. Zapraszamy do obejrzenia filmu z próby czytania "Gwałtu, co się dzieje” oraz słuchania Jedynki przez cały dzień w sobotę 7 września!