Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 27.09.2013

Organizator konkursu "Lodołamacze": Jedynka daje pozytywny przykład

- Powszechnie uważa się, że media to dziedzina specyficzna, wymagająca dużej aktywności i mobilności od pracowników. Przykład Jedynki pokazuje, że tutaj również można zatrudniać ludzi z niepełnosprawnością - mówił w Jedynce Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Jan ZającJan ZającWojciech Kusiński/PR
Galeria Posłuchaj
  • Jan Zając o sytuacji niepełnosprawnych w Polsce i nagrodzie "Super Lodołamacza" dla radiowej Jedynki (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

"Lodołamacze" to nagrody przyznawane od 2006 roku za przełamywanie uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Podczas gali finałowej VIII edycji konkursu specjalnym wyróżnieniem - "Super Lodołamaczem" nagrodzona została radiowa Jedynka.

Lodołamacze 2013. Wrażliwość społeczna radiowej Jedynki nagrodzona >>>

Statystyki dotyczące osób niepełnosprawnych aktywnych na rynku pracy w Polsce stopniowo się poprawiają, ale wciąż są dwa razy gorsze od średniej unijnej. - W naszym społeczeństwie zmieniają się świadomość i podejście do osób niepełnosprawnych, niemniej jednak jest jeszcze dużo do zrobienia. Stąd między innymi konkurs "Lodołamacze", który ma promować ludzi niepełnosprawnych w środowisku pracy - podkreślał w magazynie "Z kraju i ze świata" Jan Zając, organizator.

Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych tłumaczył, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno być wspierane finansowo przez państwo w większym stopniu niż obecnie. To wyrównywałoby ich szanse z osobami pełnosprawnymi na rynku pracy. Wskazywał również na potrzebę rozwoju szkolnictwa osób niepełnosprawnych, gdyż poziom ich wykształcenia i kwalifikacji odbiega od przeciętnej.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

pg