Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.10.2013

Prezydent Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia: to rewolucyjna zmiana

- Mam świadomość głębokiej zmiany, która się dokonuje, a która nie jest zauważana. I chciałbym życzyć Polskiemu Radiu, by ludzie tego specjalnie nie odczuli, aczkolwiek zmiana jest gigantyczna - powiedział Bronisław Komorowski w radiowej Jedynce.
Prezydent RP Bronisław KomorowskiPrezydent RP Bronisław KomorowskiW. Kusiński/PR


Polskie Radio zrobiło dziś wielki krok w kierunku nowych technologii. W południe został uruchomiony pierwszy multipleks, na którym znajdą się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy.

Dowiedz się, czym jest radio cyfrowe >>>dabplus.polskieradio.pl

Zmianę dostrzega również prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla radiowej Jedynki życzył z tej okazji publicznemu nadawcy wykorzystania wielkiej szansy na rozwój. Prezydent podkreślił, że zmiana jest rewolucyjna i otwiera zupełnie nowe możliwości przed Polskim Radiem.

Zobacz też prezydent Bronisław Komorowski w "Sygnałach dnia" o Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Oprócz Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki na cyfrze znalazły się dwa zupełnie nowe programy - Polskie Radio 24 i Radio Rytm. PR24 to przede wszystkim informacja i publicystyka. Radio Rytm natomiast skupia się na muzyce popularnej, przerywanej w każdej godzinie dwoma krótkimi serwisami informacyjnymi.

Prezydent Bronisław Komorowski o kanonizacji Jana Pawła II

Na początek radio najwyższej jakości będą mogli odbierać mieszkańcy aglomeracji warszawskiej i katowickiej. Do końca 2020 roku radio w technologi DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.

Radio cyfrowe DAB+ jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

DAB+ poza lepszą jakością dźwięku i szerszą ofertą programową, to także wiele nowych usług. Nowe kanały można wyszukiwać po nazwie stacji, nie trzeba pamiętać częstotliwości na jakiej nadają. Dzięki cyfrowej technologii na wyświetlacz odbiornika można przesyłać napisy, obrazki, czy pokazy slajdów. To oznacza, że posiadacz takiego radia w samochodzie może dostawać informacje o korkach, wypadkach, objazdach. Informacje te mogą być wykorzystywane do nawigacji GPS.

(IAR/red)

>>>Zapis całej rozmowy