Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 10.10.2013

"Dialog to nie próba przekonania do swoich racji, ale szukanie wspólnych pól"

Zdaniem Łukasza Kobeszki z Centrum Myśli Jana Pawła II dialog nie doprowadzi do zjednoczenia wierzących i niewierzących, ale może pomóc znaleźć im wspólne problemy.
Dialog to nie próba przekonania do swoich racji, ale szukanie wspólnych pólGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Łukasz Kobeszko z Centrum Myśli Jana Pawła II o spotkaniu Dziedziniec Dialogu (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

W piątek 11 października rusza Dziedziniec dialogu - wydarzenie, które ma na celu stworzenie płaszczyzny do rozmowy dla wierzących i niewierzących. Jest ono organizowane w ramach obchodów Dnia Papieskiego przez Archidiecezję Warszawską i Centrum Myśli Jana Pawła II.

XIII Dzień Papieski z radiową Jedynką >>>

Łukasz Kobeszko z Centrum wyjaśniał na antenie Jedynki, dlaczego potrzebny jest nam dialog. - Nie da się ukryć że dzisiaj, w obecnym stanie w jakim znajdują się Polska i Europa, żyjemy w coraz bardziej podzielonym społeczeństwie - powiedział. Najbardziej jaskrawym tego dowodem są jego zdaniem podziały polityczne. Ale wielokrotnie dają o sobie znać także podziały światopoglądowe.

- Tkwi w nas ludziach taka psychologiczna prawidłowość, że boimy się innych ludzi, wyznających inne poglądy, różniących się nawet często w drobnych sprawach - wyjaśnił w magazynie "Z kraju i ze świata" Kobeszko.

Jego zdaniem dialog nie doprowadzi do tego, że wierzący i niewierzący się zjednoczą. Nie chodzi też o to, by kogoś przekonać do swoich racji. Dziedziniec dialogu ma doprowadzić do spotkania ludzi o różnych poglądach i prób znalezienia płaszczyzn porozumienia pomiędzy nimi.

Dyskusje w ramach Dziedzińca dialogu będą odbywać się w trzech blokach. W pierwszym omówiony zostanie konflikt wiary i nauki oraz sposoby jego rozwiązania. W debatach z bloku "Wiara i społeczeństwo" rozmówcy spróbują poszukać wspólnych problemów osób wierzących i niewierzących. Kobeszko zasugerował, że może to być np. kwestia nierówności społecznej. Ostatni blok to "Wiara i kultura", a w nim m.in. próba odpowiedzi na pytanie, czy ludzie wierzący mogą odnieść duchową korzyść z obcowania z obrazoburczą sztuką.

- Staraliśmy się uniknąć emocji, postawiliśmy na spokojną rozmowę, spokojną prezentację argumentów - powiedział Łukasz Kobeszko.

Debata wierzących i niewierzących w ramach Dziedzińca dialogu potrwa do 13 października.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk