Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.02.2012

Bronią się przed wzrostem kosztów pracy

Im więcej podatków nakładanych na pracodawców, tym więcej ochoty do ich niepłacenia, omijania przepisów i uciekania w szarą strefę.
Bronią się przed wzrostem kosztów pracyGlow Images/East News

Od 1 lutego pracodawcy płaca wyższą o 2 punkty procentowe składkę rentową. Jednocześnie krytykują tę zmianę, bo – ich zdaniem – wpłynie niekorzystnie na rynek pracy.

– Po podwyższeniu składki rentowej wzrośnie koszt pracy – wyjaśnia Krzysztof Byszewski, ekspert Pracodawców RP. Podkreśla, że to jest ten koszt, którego pracownik nie widzi. Apeluje, żeby pracodawcy nie próbowali łamać prawa i nie omijali płacenia składki. Ekspert przyznaje jednak w radiowej Jedynce, że podwyższenie obciążeń dla pracodawców może kusić do obchodzenia przepisów i powstawania szarej strefy.

– Pracodawcy mogą obniżyć pensje pracownikom, a różnicę wypłacać albo w postaci dodatków, albo wręcz "pod stołem" – mówi ekspert. Jak ktoś chce ominąć prawo, to możliwości jest wiele. Zwraca uwagę, że każda podwyżka kosztów pracy, np. poprzez zwiększenie podatków, może powodować wzrost szarej strefy.

Jest to niekorzystne zarówno dla pracowników, jak i dla państwa. Państwo traci na podatkach i składkach, a pracownicy na świadczeniach. GUS szacuje, że w Polsce szara strefa wytwarza 13 proc. PKB, ale niezależni eksperci mówią nawet o 20 procentach. – Gdyby wszyscy płacili podatki, to państwo miałoby większe dochody i można przypuszczać, że byłoby w stanie obniżyć niektóre podatki, gdyż i tak miałoby wyższe dochody – zauważa Krzysztof Byszewski.

Rozmawiała Sylwia Zadrożna.

(ag)

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.