Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Kostyszyn 04.06.2012

PARP - pomoc dla firm, które chcą opatentować swoje wynalazki za granicą

Od dzisiaj do końca roku przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie w ramach poddziałania 5.4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
PARP - pomoc dla firm, które chcą opatentować swoje wynalazki za granicą
Posłuchaj
  • Pomoc dla firm na patenty

Jak wyjaśnia Maciej Ziarko z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości chodzi tu o pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej.
M.Z.: Przede wszystkim na wydatki związane ze zgłoszeniem procedury ochrony wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru użytkowego.przed właściwymi organami własności przemysłowej. Dofinansowaniu nie mogą podlegać koszty związane z uzyskaniem ochrony patentowej tylko i wyłącznie na terenie Polski, dlatego ważne jest aby w ramach projektu ponoszone koszty dotyczyły procedur ochrony za granicą. Mogą to być procedury krajowe w poszczególnych krajach bądź procedury o charakterze regionalnym, takim jak procedura unijna.
Dofinansowanie może wynieść od dwóch do 400 tysięcy złotych, a jego maksymalny poziom sięgać nawet 70 procent kosztów kwalifikowanych. To duża pomoc - zauważa Magdalena Pakulniewicz z firmy Eurochit, która do procedury unijnej zgłasza innowacyjny produkt medyczny.
M.P: Są to ogromne koszty a jeżeli można uzyskać 70 procent wsparcia to ma to bardzo duże znaczenie bo małych firm nie stać na tak duże nakłady finansowe. Są to głównei koszty prowadzenia sprawy przez rzecznika patentowego oraz same opłaty urzedowe, które są wnoszone do tych urzędów. Koszty prowadzenia dokumentów oraz drobne koszty otwarcia konta bankowego, które jest niezbędne do tego żeby prowadzić ten projekt.
M.Z.: Dodatkow od 2012 roku zostały dopuszczone nowe kategorie wydatków związane z zakupem analiz i ekspertyz prawnych, ekonomicznych, marketingowych bądź technicznych dotyczących przedmiotu zgłoszenia czyli np. wynalazku, który przedsiębiorca chce objąć ochroną. Dofinansowaniu może podlegać również koszt związany ze wstępnym orzeczeniem rzecznika patentowego o zdolności patentowej wynalazku lub zdolności ochronnej wzoru patentowego poniesione nawet przed dniem złożenia wniosku jednak nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku.
Przedsiębiorcy mogą dostać pieniądze w formie zaliczki co znacznie ułatwia całą procedurę.