Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Justyna Golonko 05.07.2012

Polacy w pracy stawiają głównie na zarobki

Rozwój zawodowy? Nie w czasie kryzysu
Polacy w pracy stawiają głównie na zarobkisxc.hu
Posłuchaj
  • Rozwój zawodowy? Nie w czasie kryzysu

W niepewnej sytuacji gospodarczej Polacy bardziej cenią stabilność zatrudnienia i dobre zarobki niż możliwości rozwoju. Tylko 28 procent ankietowanych przez Instytut Badawczy Randstad zrezygnowałoby z pracy, która nie daje im możliwości rozwoju zawodowego - mówi Anita Błaszczak z Rzeczpospolitej

To wynik bliski odpowiedziom Greków, Słowaków oraz Włochów i Węgrów. Najbardziej ukierunkowani na rozwój zawodowy są pracownicy w Indiach i Chinach. Jak mówi Anita Błaszczak niską skłonność Polaków do zmiany nierozwojowej pracy można traktować dwojako. Z jednej strony, możemy myśleć o ograniczonej ambicji polskich pracowników, którzy nie traktują swojego zatrudnienia w kategorii ciągłego rozwoju kompetencji. Z drugiej jednak strony, należy zastanowić się, czy nie jest to symptom lęku przed bezrobociem, objaw kurczowego trzymania się pracy póki jest.

Co ciekawe, jednocześnie aż trzech na czterech polskich pracowników jest zadowolona albo nawet bardzo zadowolona ze swojej pracy. To wynik niewiele gorszy niż w krajach północnej Europy i Beneluksu, gdzie zadowolonych z pracy jest średnio 80 proc. zatrudnionych.

Więcej na ten temat w dzisiejszej Rzeczpospolitej oraz na naszej antenie po 13.35.