Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maja Bobrowska 23.10.2012

Jak planować swoje wydatki?

"Tydzień dla Oszczędzania": kartka papieru, kalendarz i kalkulator, a do tego co miesiąc odkładana kwota 50-100 złotych. Tak powinniśmy planować nasze osobiste finanse.
Jak planować swoje wydatki? Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak planować swoje wydatki?
Czytaj także

Sylwia Zadrożna: Czy są jakieś zasady, którymi powinniśmy się kierować planując swój rodzinny budżet?
Norbert Konarzewski, Fundacja Kronenberga:
Ważne jest aby wyrobić sobie nawyk myślenia o przyszłości, planowania wydatków, a także regularnego oszczędzania. Z naszych badań niestety wynika, że Polacy kontrolują swoje wydatki, ale tylko w perspektywie krótkiego czasu, tj. miesiąca. To poważny błąd. Powinniśmy myśleć o przyszłości, przewidywać zdarzenia, które będą miały miejsce, jak na przykład wakacje, nowy rok szkolny czy też Święta Bożego Narodzenia. Są to stałe wydatki, które musimy ponieść i powinniśmy się do nich się przygotować. Dobrze byłoby przygotować sobie terminarz ważniejszych wydarzeń, określić jakie kwoty planujemy wydać i starać się odkładać systematycznie nawet niewielkie kwoty pieniędzy, aby móc w przyszłości zrealizować te wydatki.
Sylwia Zadrożna: Wydatki na święta czy na wakacje można przewidzieć. Bywają jednak również zdarzenia nieprzewidziane jak np. naprawa bądź zakup nowej pralki czy samochodu. Na taką okoliczność też powinniśmy mieć zabezpieczenie, czyli tzw. poduszkę finansową.
Norbert Konarzewski: Wcześniej czy później na pewno spotkają nas takie nieprzewidziane wypadki, dlatego powinniśmy także myśleć o oszczędzaniu na czarną godzinę. Dobrze byłoby zapewnić sobie płynność finansową, aby w razie konieczności móc posiłkować się zebranymi pieniędzmi. W przeciwnym wypadku będziemy musieli pożyczać pieniądze od rodziny bądź od instytucji finansowych, pamiętając jednocześnie, że koszt takiego kredytu czy pożyczki jest dużo wyższy niż gdy posiłkujemy się własnymi środkami.
Sylwia Zadrożna: A jakie środki powinniśmy odkładać na takie nieprzewidziane zdarzenia? Jak bardzo miękka powinna być ta poduszka?
Norbert Konarzewski: Im większa tym lepsza. Wszystko zależy od naszego budżetu. Najważniejsza jest jednak systematyka. Odkładajmy cyklicznie, co miesiąc, nawet niewielkie kowoty: 50, 70, 100 złotych. Pamiętajmy też o tym, że pieniądze powinny pracować na siebie. Zakładajmy np. lokaty w banku. Bezpieczne depozyty dają nam szansę, że nie stracimy środków, a oprocentowanie lokat pozwoli nam na dodatkowy zysk.