Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Elżbieta Szczerbak 23.10.2012

Wsparcie w ramch działania Paszport do eksportu

29 października rozpocznie sie nabór wniosków o dofinansowanie dla firm, które chcą zwiększać eksport swoich towarów albo usług.
Wsparcie w ramch działania Paszport do eksportuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Paszport do eksportu

Nabór potrwa do 16 listopada, Jak uniknąć błędów w tych wnioskach ? -Macieja Ziarko z Departamentu Wsparcia Innowacyjności w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zapytała Halina Lichocka.


H.L.: Zbliża się termin składania wniosków w konkursie na projekty w ramach działania 6.1. Paszport do eksportu, a jak się ustrzec błędów przygotowując te wnioski?

Maciej Ziarko: -Przede wszystkim przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku, należy zapoznać się z instrukcją wypełnienia wniosku oraz regulaminem przeprowadzenia konkursu. Te dokumenty dostępne są na stronie internetowej PARP wraz z pozostałą dokumentacją konkursową, w zakładce odpowiadającej działaniu 6.1.

H.L.: Jakie błędy najczęściej się zdarzają?


Maciej Ziarko:
-Do najczęstszych uchybień stwierdzanych w toku oceny formalnej wniosku, należą braki w planie rozwoju eksportu, np. gdy dokument ten nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, takich jak: analizy poszczególnych rynków, analiza SWOT dla wszystkich produktów przedsiębiorcy pod kątem wszystkich wybranych rynków docelowych. Natomiast w przypadku stwierdzenia takich uchybień we wniosku regionalna instytutcja finansująca wzywa przedsiębiorcę do poprawy wniosku.

H.L.: A co się dzieje w sytuacji, kiedy PARP stwierdzi, że przedsiębiorca popełnił błędy, czy to przekreśla jego szanse na otrzymanie dofinansowania?

Maciej Ziarko:
-Na szczęście nie, większość uchybień formalnych stwierdzanych we wniosku można usunąć. W takich sytuacjach regionalne instytutcje finansujące informują przedsiębiorcę o konieczności dokonania uzupełnień poprawek we wniosku.

H.L.: Czy po przesłaniu poprawek wniosek jest dalej przesyłany do oceny?

Maciej Ziarko:
-Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych elementów, wniosek zostaje przekazany do oceny merytorycznej, podlega dalszej ocenie.

H.L.: Czy macie do czynienia często z błędami merytorycznymi?

Maciej Ziarko: -Niestety tak, takie błędy również często występują we wnioskach. Jednym z najczęściej spotykanych uchybień na tym etapie jest np. niespójność wniosku o dofinansowanie z planem rozwoju eksportu. W takich sytuacjach, kiedy we wniosku o dofinansowanie wskazany jest szerszy zakres projektu, więcej rynków docelowych, czy więcej działań niż te, które zostały rekomendowane w planie rozwoju eksportu.

H.L.: Czy w poprawieniu tych błędów zawartych we wnioskach, przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc ekspertów PARP-u?

Maciej Ziarko: -Na etapie oceny merytorycznej nie ma możliwości usuwania uchybień stwierdzonych we wniosku. W sytuacji gdy członkowie komisji konkursowej będą mieli wątpliwości w zakresie zapisów wniosku, mogą zwrócić się do przedsiębiorcy z prośbą o wyjaśnienie niektórych elementów, wówczas przesłane przez przedsiębiorcę wyjaśnienia będą wzięte pod uwagę w trakcie dokonywania ostatecznej oceny projektu.