Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Justyna Golonko 30.10.2012

Jak inwestować drobne nadwyżki finansowe?

"Tydzień dla Oszczędzania":" Od jakiej kwoty można zaczynać drobne inwestycje?
Jak inwestować drobne nadwyżki finansowe? Fot.: Glow Images
Posłuchaj
  • [i] 30.10 TDO drobne inwestycje_5285419_2012-10-30T17-05-37.000.mp3

Zapraszamy na kolejny odcinek audycji o oszczędzaniu pieniędzy. Dzisiaj o inwestowaniu drobnych nadwyżek finansowych. Z Piotrem Bułkowskim z Departamentu do spraw Produktów w Citi Handlowym rozmawia Sylwia Zadrożna.

Sylwia Zadrożna: Od jakiej kwoty można zaczynać takie drobne inwestycje?


Piotr Bułkowski: Już przy takiej kwocie rzędu 1000 złotych, którą możemy odłożyć miesięcznie, to taką kwotę moglibyśmy tak zagospodarować, że w przyszłości można by liczyć na jakiś potencjalny zysk z tej kwoty. W skali całego roku byłaby to już kwota 12 tysięcy złotych. Nie trzeba dużo odkładać warto, żeby robić to systematycznie.
Sylwia Zadrożna: To może można nawet mniejsze kwoty rzędu 100, 200 złotych miesięcznie odkładać?


Piotr Bułkowski: Pewnie tak, natomiast w obecnym świecie gdzie jednak instytucje finansowe oferując produkty inwestycyjne pobierają różne opłaty to warto spojrzeć na to, czy ewentualne opłaty nie zjedzą części kwoty inwestycji. Pięćset – tysiąc złotych miesięcznie przeznaczone na systematyczne inwestycje w zupełności wystarczy.
Sylwia Zadrożna: A jakie mamy sposoby żeby pomnażać te pieniądze?
Piotr Bułkowski: Mamy bardzo szeroką gamę produktów, które można zainwestować. Mogą to być dopasowane do profilu inwestora fundusze inwestycyjne, gdzie tak naprawdę nie ma minimalnej kwoty, z drugiej strony mogą to być nawet różnego typu ubezpieczenia z elementem inwestycyjnym gdzie najczęściej takim progiem wejścia jest albo 500 albo 1000 złotych. Tych produktów jest sporo i jest z czego wybierać.
Sylwia Zadrożna: A czy poleciłaby pan takiej osobie, która ma jakieś oszczędności i chciałaby je zainwestować dywersyfikacje ryzyka związanego z tymi różnymi możliwościami inwestowania?


Piotr Bułkowski: Zachęciłbym taką osobę do sprawdzenia w danej instytucji jakim inwestorem jest, jaki ma horyzont inwestycyjny, jaki profil ryzyka tak aby instytucja finansowa mogła sprawdzić w co potencjalnie dana osoba mogłaby zainwestować. I oczywiście na początku rozpoczynając od takiej dość niskiej kwoty to inwestujemy np. w fundusz obligacji, zrównoważony być może z czasem w ramach właśnie dywersyfikacji portfela warto by pomyśleć też o akcjach czy o różnych innych alternatywnych sposobach inwestowania.

Sylwia Zadrożna: Czyli na początku raczej bezpiecznie?
Piotr Bułkowski: Tak, wskazane byłoby bezpiecznie chyba że ktoś od razu dysponuje taką kwotą, że może zdywersyfikować swój portfel ale oczywiście wskazana jest rozwaga i nie trzymanie wszystkich środków w jednym koszyku i w jednej inwestycji.
Sylwia Zadrożna: Wszystko zależy też od czasu na jaki możemy zainwestować pieniądze.
Piotr Bułkowski: Oczywiście jest to kluczowe pytanie, bo ktoś kto potrzebuje tych środków wcześniej, za miesiąc za dwa nie może inwestować w produkt, który wiąże się z długim horyzontem inwestycyjnym. Oczywiście im dłuższy horyzont inwestycyjny tym można pomyśleć nawet o bardziej ryzykowniejszych produktach, które mogą przynieść wyższą stopę zwrotu.