Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 10.07.2013

Perspektywy fotowoltaiki w Polsce

W ciągu 50 lat energetyka słoneczna może zaspokajać większość światowego zapotrzebowania na prąd. W Europie fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii słońca, już dziś staje się coraz bardziej popularna.
Kolektor słonecznyKolektor słonecznyWikipedia/Ra Boe
Posłuchaj
  • Perspektywy fotowoltaiki w Polsce


- Kolektory i panele słoneczne zyskują na popularności w całej Europie Zachodniej. W Niemczech istnieją całe pola stworzone jedynie z paneli słonecznych.


Maciej Stryjecki z Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej: Niemcy dominują pod względem mocy zainstalowanych w panelach fotowoltaicznych, gonią ich Chińczycy, Hiszpanie, Włosi. Także Wielka Brytania postawiła na fotowoltaikę. Niemcy odnieśli duży sukces, bo owszem ponieśli koszty, ale na wysokim poziomie rozwinęli technologię. Korzyści dla gospodarki są większe niż tylko to, że generuje się energię ze źródła odnawialnego. Tam powstał przemysł, dający miejsca pracy i napędzający gospodarkę.

- Napędza nadal, bo zainteresowanie instalacją paneli ciągle rośnie.


Thomas Stachurski, kierownik budowy w firmie instalującej systemy fotowoltaiczne
: Instalacje fotowoltaiczne budujemy przede wszystkim dla klientów prywatnych, chociaż zajmujemy się też większymi projektami. W związku z wciąż rosnącymi cenami energii, dla klientów budujemy głównie niewielkie instalacje na dachach domów. Niemcy mogą liczyć na dotacje do sprzedaży produkowanego przez nich prądu. W przypadku mniejszych instalacji cena sięga 15 centów za kilowatogodzinę, w większych około 11 centów.

- Fotowoltaika to sposób na tani prąd, ale aby w Polsce opłacała się jego produkcja, potrzebne są nowatorskie rozwiązania.

Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki: Mowa jest o tzw. licznikach inteligentnych, które pozwalają mierzyć dwutorowo: pobór energii z sieci, ale też energię wprowadzoną do sieci. System będzie wspierał energię produkowaną i oddawaną do sieci. Każdy będzie mógł produkować i odsprzedawać nadwyżki energii.

- Pod warunkiem, że w życie wejdzie ustawa o OZE. Wtedy mogłaby się rozpocząć realizacja projektu „Samo-spłacający się dom”.

Przemysław Figarski, wiceprezes BOŚ Bank:
Idea projektu polega na połączeniu wybudowanego w nowoczesnych technologiach budynku z instalacją solarną, która przekształca energię słońca na prąd elektryczny. Energia odsprzedawana do zakładu energetycznego generowałaby wystarczający dochód na spłatę kredytu na inwestycję.

- W Polsce, jak w innych krajach Europy Zach., w najbliższym czasie może nastąpić gwałtowny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Aby tak się stało potrzebna jest ustawa o OZE. Ma ona wejść w życie na początku 2014 roku.

Przygotowała Justyna Golonko