Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 15.02.2020

Sokrates - filozof skazany na śmierć

15 lutego 399 roku p.n.e został skazany na karę śmierci poprzez wypicie trucizny Sokrates, grecki filozof, uznany, obok Platona i Arystotelesa, za największego filozofa starożytności.
Frag. obrazu Jacques-Louis Davida pt. Śmierć SokratesaFrag. obrazu Jacques-Louis David'a pt. "Śmierć Sokratesa"źr. Metropolitan Museum of Art
Posłuchaj
  • Audycja archiwalna Elizy Bojarskiej z cyklu "Biografie niezwykłe - Sokrates", Polskie Radio 1984
Czytaj także

Trybunał ludowy oskarżył blisko 70-letniego Sokratesa z powodów religijnych i obyczajowych. W akcie oskarżenia zaznaczono, że nieznane bóstwa stawia ponad istniejącymi i deprawuje młodzież.

W wielu podręcznikach jest przedstawiany jako racjonalista, który wszystko poddaje krytyce rozumu. Uznawany za ateistę, choć w żadnych pismach nie zostawił dowodu, że kwestionuje istnienie greckich bogów.

- Powodem jego oskarżenia było między innymi powtarzane przez niego stanowisko, że ma osobiste bóstwo, które go strzeże i radzi, co ma robić, a czego nie – wyjaśniał prof. Krawczuk. – Twierdzono też, że natchnął młodzież takimi ideami, które niezgodne są z dobrem społecznym.

Tryb życia Sokratesa mógł się wielu osobom nie podobać. Z zawodu był kominiarzem, ale całe dnie spędzał wędrując po mieście. Zaczepiał ludzi i wdawał się z nimi w rozmowy, często ironizując z rozmówcy.

- Tym rozmowom często przysłuchiwała się młodzież, która ze swej natury lubi takie sytuacje, w których osoby ze starszego pokolenia robi się na głupców – mówił prof. Krawczuk. - W ciągu kilkudziesięciu lat życia zrobił sobie mnóstwo wrogów. Pech Sokratesa polegał też na tym, że wielu jego uczniów w wieku dorosłym na wysokich stanowiskach, popełniało wiele błędów, z którymi go kojarzono.


Posłuchaj, dlaczego w czasie życia Sokratesa źle działo się w państwie ateńskim i dlaczego szukano winnego niepowodzeń społecznych.

im

tagi: