Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bartłomiej Makowski 09.07.2024

Kryzys przysięgowy – Piłsudski w Magdeburgu

9 lipca 1917 roku żołnierze Legionów odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. - Była w tym decyzja komendanta Piłsudskiego, by zerwać z państwami okupacyjnymi i zjednoczyć w walce z nimi naród - mówił gen. Marian Kukiel na antenie Radia Wolna Europa.
Pierwsza Kompania Kadrowa, Kielce, 1914 r.Pierwsza Kompania Kadrowa, Kielce, 1914 r.Wikipedia/"Historia Polski 1914-1939", Henryk Zieliński

Po wydaniu Aktu 5 listopada, zawierającego obietnicę utworzenia Królestwa Polskiego znajdującego się w bliżej nieokreślonej łączności z Niemcami i Austro-Węgrami, państwa centralne przystąpiły do organizacji Polskich Sił Zbrojnych. Tzw. Polnishe Wehrmacht miał być siłą zbrojną nowego para-państwa.

Wiązało się to ze złożeniem przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec i przejściem polskich żołnierzy pod niemieckie dowództwo. Na to nie chcieli przystać żołnierze Legionów, przekształconych wcześniej w Polski Korpus Posiłkowy. Dodatkowo do bojkotu przysięgi nawoływał Józef Piłsudski, który wówczas planował już odwrócenie sojuszy.

Legioniści I i III Brygady w większości odmówili złożenia przysięgi. Za karę zostali oni internowani w obozach w Szczypiornie i Beniaminowie. Złożyło ją jednak większość żołnierzy II Brygady.

Konsekwencje poniósł też Piłsudski - został aresztowany w nocy z 21 na 22 lipca i przewieziony do twierdzy w Magdeburgu.


Posłuchaj
09:34 Historyczne reminiscencje (cz.10).mp3 Tło polityczne decyzji Józefa Piłsudskiego z lipca 1917 roku. O odmowie przysięgi na wierność państwom centralnym mówi gen. Marian Kukiel. (RWE, 13.08.1967)

 

ZOBACZ SERWIS POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY POSTACI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO >>>>

bm