Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Monika Bukowska 01.01.2024

Pierre de Coubertin. Ojciec nowożytnej olimpiady

"Wznoszę więc kielich za ideę olimpijską, która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku" mówił Pierre de Coubertin. Kim był człowiek, który wskrzesił ideę olimpijską?
Pierre de Coubertin, źr. Biblioteka Kongresu USAPierre de Coubertin, źr. Biblioteka Kongresu USAWikimedia Commons/dp

Sport to zdrowie

Pierre de Coubertin urodził się 1 stycznia 1863 w arystokratycznym domu w Paryżu. Zdobył gruntowne wykształcenie: z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych i prawa. Na pomysł, by reaktywować ideę olimpizmu, wpadł po Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku. Chciał stworzyć wielką imprezę sportową, która będzie pretekstem do spotkania w jednym miejscu wielu narodów świata.

Zanim do tego doszło sporo podróżował, propagując zdrowy tryb życia wśród młodzieży. Wydał szereg prac na ten temat. Zahartować Francję przez sport – to stało się jego dewizą. Angażował się w działalność związków sportowych, wydawał również pismo o tematyce sportowej.

Idea nowożytnych igrzysk olimpijskich wykiełkowała w nim na dobre podczas podróży do Grecji, w otoczeniu starożytnej Olimpii. W 1894 roku w Atenach, w towarzystwie literackim Parnas zaprezentował swoją wizję Olimpiady.

Komitet Olimpijski podczas Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku, źr. Archiwum Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nz: Pierre de Coubertin, Timoleon J. Philemon, N. G. Politisi Charalambos Anninos, Wikimedia/dp Komitet Olimpijski podczas Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku, źr. Archiwum Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nz: Pierre de Coubertin, Timoleon J. Philemon, N. G. Politisi Charalambos Anninos, Wikimedia/dp

Etyka w sporcie

Baron de Coubertin podkreślał, że w zmaganiach "ważny jest udział, nie zwycięstwo". Etyka w sporcie powinna być obecna na co dzień, wpisana jest przecież w samą jego ideę. Uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale także za metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. Idea ta stała się podwaliną nowożytnego ruchu olimpijskiego. Czy po latach wciąż jest aktualna?

– Idea olimpijska ma się wciąż bardzo dobrze – podkreślał filozof sportu dr Jakub Mosz z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. – Cały czas się rozwija i wspaniale się kształtuje w warstwie ideowej, tworzy się coraz wspanialsze widowiska, przybywa krajów, które biorą w nich udział, wprowadza się nowe dyscypliny.


Posłuchaj
54:12 Etyka w sporcie.mp3 Czy idea olimpizmu jest aktualna? Jacek Wakara rozmawia ze Stefanem Tuszyńskim, komentatorem sportowym oraz dr. Jakubem Moszem z AWF w Warszawie (PR, 7.08.2012)

 

Sport a pieniądze

Pierwsze igrzyska olimpijskie od czasów starogreckich, odbyły się w 1896 roku – po 1503 latach przerwy. Zawody te, z założenia były w dużym stopniu wydarzeniem amatorskim. Do sportowej rywalizacji stanęło ponad 300 sportowców (bez udziału kobiet) z zaledwie 13 krajów.

– Nowożytna idea igrzysk olimpijskich zakładała, że sport powinni uprawiać ludzie z wyższej sfery – mówiła Małgorzata Pasik z Zakładu Badań Antydopingowych Instytutu Sportu. – Jednak powinni go uprawiać absolutnie amatorsko. Dlatego, że sport był traktowany jako sacrum, a zawodnik, który odnosił z tego tytułu korzyści materialne, był traktowany jako profanum.


Posłuchaj
44:02 Sport a polityka.mp3 Sport a polityka – dyskusja wokół igrzysk w Soczi (PR, 19.02.2014)

 

Pierre de Coubertin zmarł 2 września 1937. Zgodnie z jego życzeniem, jego serce spoczęło w Olimpii. Dziś medialny aspekt igrzysk olimpijskich jest jednak bezsporny. Dla widzów, sponsorów i reklamodawców liczy się widowisko, a wynik pociąga za sobą popularność i pieniądze. Idee Pierre’a de Coubertina są obecnie wspomnieniem o pięknie sportu i czystości rywalizacji w duchu fair play.

mb