Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Bartłomiej Makowski 28.03.2024

Agenor Maria Gołuchowski – prowadził habsburską dyplomację

28 marca 1921 roku zmarł Agenor Maria Gołuchowski. Był ministrem spraw zagranicznych Austro-Węgier, a uchodził za konserwatywnego polityka.
Posłuchaj
  • "Austriackie kariery Polaków" audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska" z udziałem dr Piotra Szlanty (10.08.2001)
Czytaj także

Pochodził z wpływowej, arystokratycznej rodziny. Jego ojciec, również Agenor, był ministrem spraw wewnętrznych Cesarstwa Austriackiego, zaś jego brat Adam - posłem i marszałkiem sejmu krajowego w Galicji.

– Sytuacja Polaków w zaborze austriackim była lepsza niż w zaborze pruskim czy rosyjskim  mówił dr Piotr Szlanta w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska".  Szczyt wpływów społeczności polskiej w Austro-Węgrzech przypadł na połowę lat 90. XIX stulecia. Wówczas to, w roku 1895, dotychczasowy namiestnik Kazimierz Badeni, właściciel ziemski z Podola został mianowany premierem rządu austriackiego.

Gołuchowski znalazł się w gabinecie Badeniego, w którym objął tekę ministra spraw zagranicznych. Prowadził pokojową politykę opartą, z jednej strony na utrzymywaniu dobrych relacji z Rosją, z drugiej zaś - na zacieśnianiu współpracy z Niemcami (cesarz Wilhelm II nazywał go "doskonałym sekundantem").

Starał się też dbać o interesy Polaków. Odstępstwem od polityki proniemieckiej była interwencja dyplomatyczna w sprawie dzieci z Wrześni. W sprawie odzyskania niepodległości prezentował poglądy bliskie krakowskim Stańczykom. Uważał, że należy dążyć do poszerzania autonomii w ramach monarchii Habsburgów.

Ustąpił z funkcji ministra w 1906 roku. Nie wycofał się jednak z życia politycznego i przewodniczył posłom Koła Polskiego. W ich imieniu zaprotestował stanowczo przeciwko traktatowi brzeskiemu. Po odzyskaniu niepodległości wycofał się z polityki.

bm