Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Bartłomiej Makowski 15.04.2019

Nieoficjalnie: członek "Grupy berneńskiej" Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata

- Konsul Konstanty Rokicki uznany przez Yad Vashem za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona "wkrótce" - podaje nieoficjalnie "Dziennik Gazeta Prawna".
Konstanty RokickiKonstanty RokickiWikimedia Commons/dp

Tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom. Jest przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Procedura przyznawania tytułu nie jest łatwa, przypomina postępowanie procesowe, dlatego liczba Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest stosunkowo niewielka. Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród uhonorowanych - w tej chwili wynosi ona 6706 osób.

Zobacz serwis specjalny o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej:

src="http://static.prsa.pl/a0d88756-0201-4e54-bc6c-7973c2f7766a.file"


Rokicki był członkiem tzw. grupy berneńskiej zwanej też "grupą Ładosia", w której w latach 1941–1943 produkował fałszywe paszporty latynoamerykańskie, które ratowały od wywózki Żydów do obozów zagłady. W skład grupy wchodzili polscy dyplomaci i przedstawiciele żydowskich organizacji międzynarodowych. W skład grupy berneńskiej zalicza się ambasadora Aleksander Ładoś, przedstawiciela RP w Szwajcarii, konsula Rokickiego, adwokata i działacza syjonistycznego oraz przedwojenne posła na Sejm Abrahama Silberscheina, kupca oraz działacza Agudat Israel z Zurychu Chaima Eissa, radcę ambasady Stefana Ryniewicza i attaché polskiego poselstwa, eksperta ds. kontaktów z organizacjami żydowskimi, Juliusza Kühla.

"W latach 1941–1944 Rokicki wypisał ręcznie paszporty Paragwaju dla co najmniej 2200 osób, a dla kolejnych 2 tysięcy sfabrykował poświadczenia paragwajskiego obywatelstwa" wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje "DGP", o przyznanie tytułu dla Rokickiego wystąpił konsul honorowy RP w Zurychu Marcus Blechner. Wniosek złożony przez Blechnera miał, według informacji dziennika, zawierać również prośbę o przyznanie tytułu Ładosiowi i Rynkiewiczowi.

bm/Dziennik Gazeta Prawna