Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jacek Puciato 21.08.2022

Gdzie mieszkał Stanisław Wokulski? Warszawa śladami Bolesława Prusa i Aleksandra Głowackiego

Bolesław Prus był warszawiakiem z wyboru - urodził się w Hrubieszowie, ale Warszawę pokochał i stał się jej najświetniejszym kronikarzem. W nowym serwisie specjalnym Polskiego Radia prus.polskieradio.pl przypominamy ważne warszawskie miejsca związane zarówno z biografią pisarza, jak i z jego dziełami.

W serwisie prus.polskieradio.pl przywołujemy z jednej strony Warszawę Aleksandra Głowackiego (bo tak w istocie nazywał się pisarz, który ukrywał się pod pseudonimem "Bolesław Prus"), a na tak wytyczonej mapie - kilka wybranych punktów.

Wśród nich między innymi: pierwsze studenckie pokoje, które młody Aleksander wynajmował wspólnie z kolegami w kamienicy Seweryna Smolikowskiego przy ul. Chmielnej. Dom przy ul. Twardej, w którym zamieszkali młodzi państwo Głowaccy ("Dom pyszny, podwórze jak salon, ogród, fontanna, wodociąg, pompa - oto jego wygody. Do lokalu należy piwnica, strych i komórka. Sam lokal na pierwszym piętrze suchy, widny i czysty", pisał Głowacki do, wówczas jeszcze, narzeczonej). Kamienica przy ul. Wilczej, w której pisarz spędził ostatnie siedem lat życia.

Z drugiej strony pokazujemy Warszawę Bolesława Prusa, miasto zaludnione postaciami jego książek, a przede wszystkim - arcywarszawską "Lalką". Na tej literackiej mapie musiały się znaleźć miejsca przy Krakowskim Przedmieściu związane ze Stanisławem Wokulskim (jego nowy sklep i mieszkanie) i Ignacym Rzeckim. Jest tu też ubogie Powiśle, miejsce spacerów i niewesołych rozmyślań głównego bohatera powieści, czy też piękne Łazienki ("panna Izabela kilka razy spotkała Wokulskiego w Łazienkach i nawet raczyła odpowiadać na jego ukłony"). Ponieważ jednak Warszawa Prusa to nie tylko "Lalka", na mapie tej znajdziemy choćby miejsce przy ul. Miodowej, gdzie "słychać katarynkę".

***
"Gdzie naprawdę mieszkał Wokulski, czyli w poszukiwaniu adresów zawartych w Lalce". Paweł Waszak dla Polskiego Radia

***
Obie te mapy – mapę Aleksandra Głowackiego i mapę Bolesława Prusa – znajdzie użytkownik nowo powstałego serwisu Polskiego Radia prus.polskieradio.pl.