Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 28.02.2012

Wrocławskie pola śmierci

Na 22 polach pochowano blisko 840 osób zamordowanych przez komunistów. Wśród zabitych są między innymi członkowie WiN, oficerowie Wojska Polskiego i żołnierze Armii Andersa.
Wrocławskie pola śmierciP.D

Wrocławski cmentarz Osobowicki założony został w 1867 roku. Obecnie to największa nekropolia Wrocławia. W latach 1945–1956 na jego terenie chowano ofiary komunistycznego systemu represji. Zmarłych i zabitych upamiętniają pojedyncze groby oraz kwatera bezimiennych ofiar.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PÓL ŚMIERCI

W latach 1945–1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób. Faktu istnienia na cmentarzu kwater więźniów okresu stalinowskiego ujawniono dopiero w 1987 roku. W kwaterach tych pochowano między innymi członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

1 marca uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu poprowadzi dr Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN. Pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego zostaną złożone kwiaty, a w Sali Wójtowskiej Ratusza Miejskiego odbędzie się spotkanie z uczestnikami i laureatami I Edycji Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie naszej wolności”.
''