Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Izabella Mazurek 09.10.2023

Czesław Miłosz: ta nagroda miała symboliczne znaczenia

- Każdy łączy moją nagrodę z dwoma ważnymi wydarzeniami – wyborem Polaka na papieża i utworzeniem "Solidarności" w Polsce – mówił Czesław Miłosz w grudniu 1980 roku, kilka tygodniu po przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla, w rozmowie z Anną Frajlich w kalifornijskim mieszkaniu poety.
Szwecja, Sztokholm, 10.12.1980. Czesław Miłosz podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.Szwecja, Sztokholm, 10.12.1980. Czesław Miłosz podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. PAP/CAF Jerzy Undro

– Zbieżność w czasie tych wydarzeń nadaje nagrodzie symbolicznych znaczeń. Jednak wiem, że byłem kandydatem do tej nagrody od paru lat. Szwedzcy poeci, którzy byli członkami Komitetu Noblowskiego, byli moimi wielkimi zwolennikami - dodał Czesław Miłosz. - Gdyby moje wiersze nie miały angielskich przekładów, to nie dotarłyby do poetów szwedzkich – uważał Czesław Miłosz.


Posłuchaj
26:58 Rozmowa z Miłoszem 12.1980.mp3 Rozmowa z Czesławem Miłoszem nagrana w grudniu 1980 r. przez Annę Frajlich z Radia Wolna Europa

 

Rozmowy Czesława Miłosza z dziennikarzami Polskiego Radia trudno zliczyć. Poeta zawsze bardzo ciepło przyjmował naszych wysłanników - nie ważne czy było to w czasie lat emigracji, w jego krakowskim mieszkaniu czy na spotkaniu z czytelnikami. Miał dla nas czas nawet w Sztokholmie, gdzie w 1980 roku odbierał Nagrodę Nobla.


Posłuchaj
18:11 Rozmowa z Miłoszem 12.1980 - dokoń.mp3 Rozmowa z Czesławem Miłoszem nagrana w grudniu 1980 r. przez Annę Frajlich z Radia Wolna Europa (dokończenie)

 

Powód był bardzo prosty - przed drugą wojną Czesław Miłosz sam pracował w Polskim Radiu w Wilnie i w Warszawie! Przez całe życie miał do radia ciepły stosunek, chętnie czytał na antenie swoje wiersze i rozmawiał ze słuchaczami. Przed każdą wizytą wyprawiająca na drogę żona Carol czule upominała go słowami "Czesław remember, be inteligent!" (Czesław pamiętaj, bądź inteligentny!).

- Tak naprawdę chciałem bogactwa, wina, kobiet i rzeczy świeckich, niekoniecznie poezji - wyznał kiedyś 90-letni Czesław Miłosz.