Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 01.05.2013

Piotr Ikonowicz: w Polsce mamy demokraturę

- Raz na cztery lata mamy demokratyczne wybory, a przez cztery lata robi się odwrotnie niż ludzie chcą - powiedział w debacie radiowej Jedynki Piotr Ikonowicz z Ruchu Lokatorskiego.
Piotr Ikonowicz na obchodach 1 Maja w WarszawiePiotr Ikonowicz na obchodach 1 Maja w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

Środa 1 maja to Święto Pracy. Dużo mówi się o pochodach, wzniosłych deklaracjach i hasłach w obronie ludzi pracy. Co z nich realne.

Zdaniem Piotra Ikonowicza realne jest odrodzenie się lewicy w Polsce. - Nie dlatego, że Leszek Miller chce osiągnąć dobry wynik wyborczy. Tylko dlatego, że zmieniły się nastroje polskiego społeczeństwa - podkreślił.

Zdaniem Ikonowicza po wieloletnim praniu mózgów okazuje się, że większość Polaków woli płacić wyższe podatki, by państwo zwiększyło swoją opiekuńczą rolę. Natomiast między tym co robią kolejne ekipy rządowe, a oczekiwaniami społecznymi większej aktywności państwa, jest przestrzeń na lewicy, którą może wypełnić tylko młode pokolenie. - O ludziach z przeszłością postkomunistyczna wiadomo jedno, że komunistami nie są. A kim są? Na ogół są liberałami. Są niewiarygodni - powiedział Ikonowicz.

Jego zdaniem nie ma siły politycznej na lewicy, pozostają natomiast lewicowe hasła. - Nie wynikają z tego, że kilku lewicowych idealistów rzuca je na ulicach. Paradoksalnie mówią w imieniu większości opinii publicznej, której rząd nie respektuje - powiedział Ikonowicz.

Zdaniem Grzegorz Ilnickiego ze związku zawodowego Konfederacja Pracy problemem w Polsce nie jest brak pieniędzy czy kryzys. Problemem jest organizacja życia społecznego. - Gdyby dzisiaj żyła Anna Walentynowicz i gdyby wyrzucono ją ze stoczni, to nie mogłaby zrobić nic. Nie mogłaby się odwołać do Sądu Pracy. Zapewne miałaby umowę na czas określony, a z taka umową pracodawca nie musi podać pracownikowi powodu zwolnienia - przypomniał.

Jego zdaniem jest wiele spraw, jak właśnie takie umowy, które nie wymagają od państwa i pracodawców ani jednej złotówki. Są kwestią podmiotowości pracowników. - To jest patologia, która można rozwiązać jedną ustawą - powiedział Ilnicki.

Posłuchaj debaty radiowej Jedynki. Z Piotrem Ikonowiczem i Joanną Erbel (Ruch Lokatorski) oraz Grzegorzem Ilnickim ze związku zawodowego Konfederacja Pracy rozmawiała Zuzanną Dąbrowska.

tj