Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.01.2014

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
Ekipa Szpik na szczyt na pożegnalnym zdjęciu z przewodnikami i porteramiEkipa Szpik na szczyt na pożegnalnym zdjęciu z przewodnikami i porteramiAndrzej Chmielowski/Tomasz Kobielski/Adventure24.pl
Galeria Posłuchaj
  • Anna Czerwińska i Monika Sankowska o wyprawie na Kilimandżaro osób po przeszczepie szpiku kostnego (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Wyprawę "Szpik na Szczyt" oganizuje Fundacja Przeciwko Leukemii. Ponad dwudziestoosobowej grupie przewodzi Tomasz Kobielski. Pomysłodawczynią akcji jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która jest również dawczynią szpiku kostnego. Celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - Kilimandżaro zdobyte >>>

- Pomysłodawczynią i patronką wyprawy jest Ania Czerwińska wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego - mówiła w "Czterech porach roku" Monika Sankowska, prezes Fundacji Przeciwko Leukemii. Jak zapewniała, pięć lat po przeszczepie szpiku pacjenci są zupełnie zdrowi i mogą podjąć się trudu takiej wyprawy, jak też normalnie pracować.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>
Anna Czerwińska wyjaśniła, że kiedy oddała szpik nieznanej sobie osobie to pomyślała, że warto by było zabrać ją na wyprawę w góry. Pomysł nie wypalił, bo pacjentka ma małe dziecko, a poza tym nie czuła miłości do gór. Ale pomysł pozostał.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Monika
Monika Sankowska (L), prezes Fundacji Przeciwko Leukemii i Anna Czerwińska (P), pomysłodawczyni akcji, himalaistka

Wyprawa "Szpik na szczyt" - Szczęście, wzruszenie i łzy

Na Kilimandżaro wchodzić wspólnie będzie sześciu biorców, sześciu dawców, sześciu lekarzy i czterech wolontariuszy. Anna Czerwińska drogę wejścia wybrała wspólnie z Tomkiem Kobielskim, tak jak ona  zdobywcą korony Ziemi, który na Kilimandżaro był 30 razy.

/

- Wybraliśmy taką drogę, która nie narazi uczestników na konflikt z wysokością - podkreślała himalaistka. Bo brama parku jest na wysokości ponad 2 tysiący metrów, a szczyt na prawie sześciu tysiącach. Ponieważ będzie to łagodne wejście, więc będą wdrapywali się pięć dni.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. - Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła w "Czterech porach roku" redaktor naczelna "National Geographic".

Podsumowanie wyprawy "Szpik na szczyt" - to była "pestka" >>>

Martyna
Martyna Wojciechowska patronuje wyprawie "Szpik na szczyt"

W wyprawie "Szpik na Szczyt" uczestniczyła dziennikarka radiowej Jedynki Nina Karczmarewicz. Jej relacji można było słuchać w "Czterech porach roku" .

ag,pg

/