Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 28.01.2022

Polskie Radio na ZIO Pekin 2022: ponad sto godzin transmisji i relacji

Polskie Radio towarzyszy polskim sportowcom wszędzie tam, gdzie reprezentują barwy narodowe i walczą o medale. Podczas rozpoczynających się 4 lutego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, ekipa dziennikarska publicznego nadawcy będzie liczyła 8 osób. Polskie Radio uruchomi w stolicy Chin własne studio nadawcze, a reporterzy będą mogli komentować rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich. Planowanych jest ponad sto godzin transmisji i relacji, które wyemitowane zostaną na antenach: Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24. Audycje nawiązujące do zmagań w Pekinie pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. Powstanie również specjalny olimpijski serwis internetowy Portalu Polskiego Radia.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbędą się w dniach 4-20 lutego. Polska ekipa liczyć będzie 128 osób, w tym zawodników – 30 kobiet i 27 mężczyzn, którzy reprezentują 5 Polskich Związków Sportowych.

Do Pekinu Polskie Radio wysyła osiem osób: dziennikarzy i jednego inżyniera dźwięku i emisji. Będą to reporterzy: Sylwia Urban, Rafała Bała, Andrzej Grabowski, Cezary Gurjew (szef ekipy), Marek Solecki, Robert Skrzyński (również jako oficer covidowy) i Dariusz Urbanowicz oraz Michał Jakubik – inżynier i realizator techniczny. – To ósemka wspaniałych dziennikarzy, znakomitych specjalistów, którzy nie tylko mają ogromną wiedzę merytoryczną, ale również znają się na emocjach i potrafią je przekazywać słuchaczom. A przecież każdy Polak chce przeżywać chwile wzruszeń i radości, kiedy polscy sportowcy startują i wygrywają na olimpijskich arenach. Polskie Radio daje taką możliwość słuchaczom od Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Wieloletnia obecność publicznego nadawcy na wszystkich najważniejszych wydarzeniach sportowych to wartość, o której warto pamiętać w przededniu 100-lecia Polskiego Radia – mówi Paweł Kwieciński, dyrektor Biura Programowego rozgłośni.

Podczas Igrzysk w Pekinie publiczny nadawca uruchomi własne studio emisyjne, dzięki czemu reporterzy Polskiego Radia będą mogli relacjonować rywalizację sportowców bezpośrednio z aren i obiektów olimpijskich (skocznie, trasy biegowe, biathlonowe i alpejskie, tory do jazdy szybkiej na lodzie itp.). Nie zabraknie relacji z ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk. Złoży się to na ponad sto godzin relacji, wejść reporterskich i raportów. Będą oczywiście bezpośrednie transmisje konkursu skoków narciarskich. Serwisy olimpijskie pojawią się w: Jedynce, Trójce, Czwórce i Polskim Radiu 24.  Audycje nawiązujące tematyką do ZIO wyemitują również Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio Dzieciom. Igrzyska będzie można również śledzić dzięki specjalnemu, multimedialnemu serwisowi internetowemu pekin2022.polskieradio24.pl, który wystartuje 4 lutego.

Podobnie, jak w ubiegłym roku w Tokio, znów będziemy pracować w warunkach ostrego reżimu sanitarnego. Jestem jednak pewien, że rozwiązania, które sprawdziły się w stolicy Japonii, i tym razem zaowocują znakomitymi transmisjami i relacjami z Pekinu. W czasach szybkich, cyfrowych mediów to właśnie radio daje możliwość błyskawicznego – dosłownie w sekundę – przeniesienia się z obiektu na obiekt, z jednej olimpijskiej areny na drugą. W ten sposób nasi dziennikarze będą relacjonować sportową walkę Polaków, a słuchacze będą mogli dopingować naszych sportowców – mówi Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej radiowej Jedynki i szef ekipy olimpijskiej publicznego nadawcy. Dziennikarze Polskiego Radia udadzą się do Pekinu bezpośrednim lotem w środę 26 stycznia.

Warto zauważyć, że Polskie Radio jest jedną z nielicznych radiofonii w Europie, które mają prawa do obecnego cyklu Igrzysk w latach 2022-2024 (zimowe IO w Pekinie 2022 i letnie IO w Paryżu 2024). Polskie Radio wysyła dziennikarzy sportowych na Igrzyska Olimpijskie nieprzerwanie od IO w Berlinie w 1936 roku, kiedy to podczas zawodów pracowała czteroosobowa ekipa reporterów. Przypomnijmy – Polskie Radio miało swojego wysłannika również na IO w Los Angeles w 1984 roku, kiedy kraje tzw. bloku wschodniego zbojkotowały tę imprezę.