Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 07.02.2011

Wykryć raka w gminie

Dr Janusz Meder (Polska Unia Onkologii): Ksiądz i wójt mają namawiać kobiety, by poddawały się badaniom profilaktycznym.
Wykryć raka w gminie

W Polsce co roku 14 tys. kobiet zapada na raka, co trzecia z nich umiera. Aby zmienić tę smutną statystykę Polska Unia Onkologii zorganizowała konkurs "Zdrowa gmina".

- Chodzi o propagowanie badań profilaktycznych - tłumaczy dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. - Cóż z tego, że mamy doskonałych specjalistów, ośrodki referencyjne, skoro 80 proc. chorych zbyt późno trafia do onkologa - mówi Dorocie Świerczyńskiej w magazynie "Z Polski i ze Świata".

Według Medera bardzo ważny jest przykład osób publicznych, które mówią o swojej walce z chorobą, pokazują, że poddając się chemioterapii można wciąż wykonywać swój zawód.

- Trzeba pamiętać, że co roku pojawiają się nowe metody walki z nowotworami. Szanse na wyleczenie czy choćby długie życie są coraz większe - mówi Meder.

Namawia, aby każdy co roku robił sobie morfologię, osoby palące zgłaszały się na prześwietlenie klatki piersiowej, domagając się dwóch zdjęć, także w ujęciu bocznym.Co roku powinniśmy wykonywać też usg jamy brzusznej. Kobiety i mężczyźni po 50 roku życia muszą poddawać się kolonoskopi. Dla kobiet badania obowiązkowe to cytologia, już dla dwudziestopięciolatek i mammografia, dla pań pięćdziesięcioletnich.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Zdrowa Gmina" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.