Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 12.02.2011

Pokojowe wyjście z reżimu

W Egipcie udało się uniknąć najgorszego - starć między wojskiem i demonstrantami - uważa Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent w krajach arabskich.
Pokojowe wyjście z reżimuźr.PAP/EPA

- Zostało rozbrojone to najgorsze, tzn. wojsko nie otworzyło ognia, demonstracji rozchodzą się w pokoju, główne żądanie zostało spełnione – stwierdził Borkowski, który był gościem magazynu "Z kraju i ze świata”.

Komentator poinformował także o tym, że z nieoficjalnych informacji wynika, iż prezydent Hosni Mubarak został obalony przez armię. Rozłożono to jednak na kilka etapów, aby nie tworzyć wrażenia, że wojsko przejmuje władzę bez zgody społeczeństwa. Najpierw nakłoniono Mubaraka, aby mianował wiceprezydenta Omara Sulejmana, a gdy demonstranci wzywali armię do udzielenia im poparcia, zmuszono prezydenta do ustąpienia. Nie wiadomo, czy w tajemnicy nie ustąpił też wiceprezydent Sulejman.

Zdaniem gościa Jedynki nie wiadomo, jak sytuacja potoczy się dalej. Nie wiadomo, jak będą przebiegały przygotowania do wyborów prezydenckich i na jakich zasadach zostanie utworzony nowy rząd. Mariusz Borkowski podkreślił, że nowe władze Egiptu muszą bardzo szybko poprawić sytuację ekonomiczną. Kraje zachodnie zapowiedziały już pomoc. Inną ważną sprawą jest tworzenie nowych miejsc pracy.

Mówiąc o organizacjach fundamentalistów muzułmańskich, takich jak egipskie Bractwo Muzułmańskie, Mariusz Borkowski zaakcentował, że wykonują one zadania, których nie realizuje państwo, na przykład pomagają ubogim. Choć kraje arabskie się modernizują, to w ostatnich latach standard życia w nich mocno się obniżył.

(mb)

Aby wysłuchać rozmowy na temat sytuacji w Egipcie, wystarczy kliknąć "Z kraju i ze świata” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

W boskie "Posłuchaj” znajduje się także relacja korespondenta Polskiego Radia w Egipcie, a by jeuj wysłuchać wystarczy kliknąć "Egipt”.