Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 18.04.2011

Czytają książki i szperają w sieci

Biblioteki są centrami kulturalnymi swoich społeczności, potrzebują jednak unowocześnienia, poprzez komputeryzację, darmowy Internet i szkolenia dla bibliotekarzy.
Czytają książki i szperają w sieciGlow Images/East News

Do drugiej rundy naboru rozwoju bibliotek zgłosiły się 604 biblioteki gminne, 151 z nich aplikowało jako biblioteki wiodące, a 453 jako biblioteki partnerskie.

- Program Rozwoju Bibliotek, który istnieje już pięć lat, dedykowany jest bibliotekom publicznym z terenów wiejskich i małych miejscowości, a także bibliotekarzom, którzy mają dzięki naszemu wsparciu możliwość podnoszenia swoich kompetencji. Otwieramy ich na świat nowoczesnych technologii, który umożliwia im później przekazywanie wiedzy użytkownikom bibliotek – powiedziała Dorota Kostowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Dorota Olejnik, dyrektor Biblioteki Publicznej w Grodzisku Mazowieckim, poinformowała, że jej placówka otrzymała sprzęt komputerowy, urządzenia wielofunkcyjne, laptop, a także cały szereg szkoleń: informatycznych, specjalistycznych i bezpłatny dostęp do Internetu.

- Biblioteki muszą odpowiedzieć na wyzwania współczesności, są one ważnymi obiektami kulturalnymi dla swoich społeczności. W momencie kiedy nie ma dostępu do Internetu, gdy brakuje komputerów, biblioteka nie jest nowoczesnym, atrakcyjnym miejsce. Po udostępnieniu nowoczesnego oprogramowania i sprzętów przychodzi do nas więcej osób, także młodych, podejmujemy więcej działań i inicjatyw - zaznaczyła w "Popołudniu z Jedynką".

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Czytają książki i szperają w sieci" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 – 19.30.