Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 20.06.2011

Uciekają, by znaleźć lepsze życie

Uchodźcy są prześladowani z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych.
Uciekają, by znaleźć lepsze życieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Uciekają, by znaleźć lepsze życie
Czytaj także

Szacuje się, że uchodźców na całym świecie jest ok. 15 mln, a w Europie ponad 1,5 mln. Są także w Polsce, ale nikt dokładnie nie wie, ilu ich u nas jest.

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy.

- W tej chwili najwięcej uchodźców pochodzi z Federacji Rosyjskiej i jest narodowości czeczeńskiej – tłumaczyła Jolanta Bienicka z Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom działającym przy Polskiej Akcji Humanitarnej.

W "Sygnałach Dnia" informowała, że najczęściej dojeżdżają oni do granicy z Ukrainą i zgłaszają się do Straży Granicznej. Szukają lepszego życia, oczekują spokoju i lepszych warunków socjalnych.

Jolanta Bienicka podkreślała, że ludzie z Afryki mają mniejsze oczekiwania i cieszy ich wszystko co otrzymują, w przeciwieństwie do uciekinierów z Federacji Rosyjskiej, którzy są często rozczarowani oferowanymi im warunkami.

Gość radiowej Jedynki informowała, że jeżeli osoby te chcą wejść w procedurę uchodźczą, to najpierw trafiają do straży granicznej, później do ośrodków dla cudzoziemców – na chwilę obecną jest to ok. 1400 osób. W Polsce jest 13 ośrodków dla uchodźców.

- Mają tam prawo do opieki, wsparcie psychologa, pomoc prawną. Pomagamy im też w szukaniu pracy – zaznaczyła.

Dodała, że dla wielu z nich Polska jest tylko przystankiem w podróży na Zachód.

Rozmawiała Dorota Świerczyńska

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Uciekają, by znaleźć lepsze życie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.