Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 09.10.2011

Czy Sejm zamieni się w "dziki zachód"?

- Być może współpraca z Ruchem Palikota będzie dla Donalda Tuska kojarzyła się raczej z rodeo niż z prowadzeniem obliczalnej polityki – stwierdził Andrzej Jonas, redaktor naczelny tygodnika "The Warsaw Voice".
Janusz Palikot (C) z żoną Moniką (P) w sztabie wyborczym Ruchu Palikota, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów parlamentarnychJanusz Palikot (C) z żoną Moniką (P) w sztabie wyborczym Ruchu Palikota, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów parlamentarnychfot.PAP/Bartłomiej Zborowski
Galeria Posłuchaj
  • Przemówieniw i "przyrzeczenie" Janusza Palikota
  • Komentarze

Janusz Palikot powiedział, że jego partia żyje własnym sukcesem. Wyraził przy tym nadzieję, że wyniki wyborów będą dla Ruchu Palikota lepsze niż wyniki badań exit poll. Janusz Palikot oświadczył, że jego partia "nie pcha się do władzy". Powiedział, że może nawet poprzeć koalicję Platforma Obywatelska - Polskie Stronnictwo Ludowe, o ile uwzględni ona postulaty Ruchu. Dodał, że zwycięskie partie będą musiały wziąć pod uwagę propozycje Ruchu, za którymi opowiedziały się miliony Polaków. Wraz ze swoimi zwolennikami złożył publiczne "przyrzeczenie".

>>> Posłuchaj przemówienia i "przyrzeczenia" Janusza Palikota

- Mistrzostwo pijarowskie - skwitowała wystąpienie Janusza Palikota Zuzanna Dąbrowska, dziennikarka Jedynki. - Janusz Palikot walczy o wszystko to było słychać w tym przemówieniu. Wszedł do polityki, samodzielnie, ma partię, która nazywa się jego nazwiskiem i jest nieobliczalny, gdyż nie musi ulegać w koalicji w imię władzy i posiadania wicepremiera oraz kilku resortów. Nie musi ulegać i cały czas trzymać się tego swojego zobowiązania , być wierny ideom i budować swój wizerunek na tym, że będzie punktował dużego partnera koalicyjnego, mówił: o nie, nie , ja się na to nie zgodzę i jeszcze z hukiem wyjdzie – stwierdziła Dąbrowska. W opinii dziennikarki Jedynki takie zachowanie Pailkot mogłoby zaważyć na wizerunku Platformy. – Dlatego PO jest skazana na koalicję z PSL – dodała.

- Chciałoby się powiedzieć, że Donald Tusk stoi przed alternatywą, czy Palikot czy PSL. Po tej inicjacji Palikota ja trochę osłabłem w przekonaniu, że to rzeczywiście jest alternatywa – wyraził zdanie prof. Henryk Domańsk, socjolog. W opinii profesora, jeśli Platforma Obywatelska będzie chciała przeprowadzać reformy to powinna wybrać Ruch Palkota. – Chociażby, dlatego, że sam Palikot personifikuje zmiany – argumentował Domański. Choć, jak stwierdził gość Jedynki koalicja z Platformy Obywatelskiej z Rucham Palikota jest ryzykowna. – Z jednego powodu. Palikot grozi destabilizacją. Rozpad koalicji w trakcie byłby poważeniem pozycji Platformy – tłumaczył prof. Domański.

W opinii dr Rafała Chwedoruka, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego Janusz Palkiot przez najbliższe dwa lata będzie pracował na zupełna zmianę swojego wizerunku. – Będzie próbował się, jako polityk z politycznej ekstraklasy, a jeśli mu się to uda to rola PLS spadnie niemal do zera – stwierdził dr Chwedoruk.

>>> Posłuchaj komentarzy na temat wyniku wyborczego Ruchu Palikota

Według pierwszego sondażu exit poll TNS OBOP dla TVP i TVN24, wybory parlamentarne wygrała Platforma Obywatelska. Partia Donalda Tuska otrzymała 39,6 procent głosów, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 30,1 procent. Według sondażu exit poll, do Sejmu wchodzi też Ruch Palikota z poparciem 10,1 procent oraz Polskie Stronnictwo Ludowe ma 8,2 procent, a SLD - 7,7 procent.