Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 11.11.2011

Nie lekceważ działań ubocznych leków

Wojciech Matusewicz (lekarz): Jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy odwiedzić lekarza. Ten z kolei powinien zgłosić to do bazy WHO.
Nie lekceważ działań ubocznych lekówGlow Images/East News

Polacy rzadziej niż mieszkańcy innych krajów zwracają uwagę na objawy uboczne. Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Agencji Medycznych, mówi w radiowej Jedynce, że w Wielkiej Brytanii rocznie spływa ponad 30 tysięcy raportów o niepożądanych działaniach leków, w Polsce – ledwie kilkaset.

Monitorowaniu niepożądanych objawów leków służy baza w Uppsali, objęta patronatem Światowej Organizacji Zdrowia. WHO zbiera tu dane o objawach ubocznych napływające z całego świata – to obecnie około 6 milionów adnotacji. Dzięki tej wiedzy można niektóre leki ograniczać lub eliminować z rynku.

Zdaniem Matusewicza powodem takiego stanu rzeczy jest brak sankcji. Ustawa nakazuje, by lekarz zgłaszał działania niepożądane na specjalnym druku do Urzędu Rejestracji Leków, jednak w Polsce za tym prawem nie idą żadne kary.

W Wielkiej Brytanii przez wiele lat świadomość o tym mechanizmie okrzepła. Amerykanie poszli jeszcze dalej – pozwolili nawet samym pacjentom zgłaszać działania uboczne lekarstw.

500-700 raportów w Polsce w porównaniu z 30 tysiącami w Wielkiej Brytanii to mało. Wcześniej jednak było ich jeszcze mniej. – Parę lat temu, kiedy zakładałem ośrodek, zgłoszeń o działaniach niepożądanych leków w Polsce było tylko sto – mówi Wojciech Matusewicz.

Gość Programu 1 apeluje do lekarzy i do pacjentów o to, by zwracali uwagę na niepokojące objawy po zażyciu leków, także tych wydawanych bez recepty.

– Jeśli pacjent stwierdzi u siebie dolegliwości po przyjeciu medykamentów, powinien bezzwłocznie zgłosić się do lekarza – przypomina.

Rozmawiał Henryk Szrubarz.